statystyki

Służbowy T-shirt nie jest elementem policyjnego umundurowania zimowego

autor: Leszek Jaworski20.01.2018, 08:00
Fakt, że poprzedniemu przełożonemu policjanta nie przeszkadzało to, iż naruszał on dyscyplinę pracy przez nieodpowiednie umundurowanie, nie może to jednak stanowić żadnego argumentu przemawiającego za brakiem jego winy

Fakt, że poprzedniemu przełożonemu policjanta nie przeszkadzało to, iż naruszał on dyscyplinę pracy przez nieodpowiednie umundurowanie, nie może to jednak stanowić żadnego argumentu przemawiającego za brakiem jego winyźródło: ShutterStock

Przełożony zarzucił mi, że dopuściłem się przewinienia dyscyplinarnego z tego powodu, iż będąc zobowiązany do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych, a także dbania o społeczny wizerunek policji, 22 grudnia 2017 r. stawiłem się w komisariacie w nieprzepisowym stroju. Chodziło o to, że w okresie zimowym miałem na sobie buty służbowe, długie spodnie oraz koszulkę koloru granatowego z napisem POLICJA. W takim umundurowaniu do komisariatu stawiałem się wielokrotnie i nikt z przełożonych nie miał do mnie żadnych zastrzeżeń. W pomieszczeniach służbowych komisariatu jest ciepło, więc na odprawę przychodziłem w koszulce służbowej z krótkimi rękawami. W momencie gdyby zaszła konieczność wyjścia na zewnątrz, w dyżurce miałem umundurowanie w postaci polaru, kurtki, czapki zimowej i rękawiczek. Przełożony nakazał mi dostosować ubiór, ale tego polecenia nie wykonałem, bo nie miałem kompletnego umundurowania. Wcześniej byłem funkcjonariuszem służby kryminalnej, w której zasadniczo nie nosi się regulaminowego umundurowania. Czy zasadnie uznano, że dopuściłem się przewinienia dyscyplinarnego?

Tak. Policjant, stawiając się na odprawę w T-shircie, naruszył obowiązujące prawo i dyscyplinę pracy. Element umundurowania w postaci T-shirtu, o którym mowa w par. 9 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz.U. nr 90, poz. 738 ze zm.; dalej: r.u.p.), niewątpliwie jest częścią składową ubioru policjanta w okresie letnim. Zgodnie bowiem z par. 34 r.u.p. przedmioty umundurowania wchodzące skład ubiorów, o których mowa w par. 3, policjanci noszą z uwzględnieniem okresu letniego trwającego od 1 maja do 31 października i okresu zimowego trwającego od 1 listopada do 30 kwietnia, zgodnie z zestawami przedmiotów umundurowania stanowiącymi załącznik nr 9 do rozporządzenia.

Dopuszcza się noszenie przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych, niezależnie od ww. okresów. Ale w myśl par. 34 ust. 3 r.u.p. decyzję w sprawie noszenia przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej policji w stosunku do podległych funkcjonariuszy.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

 • mnm,(2018-01-21 01:28) Zgłoś naruszenie 473

  Ło matko, przecież za to trzeba było normalnie dać karę śmierci. Takie przewinienie. Czyli miał na odprawie w pomieszczeniach biurowych siedzieć w t-shircie, dwóch swetrach i kurtce zimowej, czapce a potem taki upocony wyjść na zewnątrz. Podajcie nazwisko tej złotej pały który to przewinienie ujawniła.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2018-01-20 12:39) Zgłoś naruszenie 444

  W jak głupim państwie żyjemy, gdy musimy zastanawiać się w prasie na temat różnicy między podkoszulkiem służbowym a polarem służbowym. I to w przypadku osoby zarabiającej około 3000zł (zakładam, że ma staż, skoro był w dwóch wydziałach). I tu pytanie z policyjnej kampanii: Czy dałbyś się zabić za 2400zł brutto? ps. Jednostka wygląda na dysfunkcyjną. Nie ma zrozumienia między podwładnymi a szefem. Chyba trzeba tam "przewietrzyć".

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wredny(2018-01-22 18:05) Zgłoś naruszenie 380

  Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie,ta reguła może mieć zastosowanie wobec tego gaciowego, przykład nagle chorowitego łoficera z wrocka pokazał mu gdzie raki zimują.

  Odpowiedz
 • Policjant za 2200(2018-01-20 21:56) Zgłoś naruszenie 346

  W naszej jednostce przed oddaniem moczu lub stolca w wc, trzeba się przebrać w cywilki bo w mundurze to obraza służby i grozi zwolnieniem...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xxxx(2018-01-22 11:21) Zgłoś naruszenie 260

  A może by tak ten nieustraszony łowca koszulek, zamiast żerować na pracy podwładnych w niewłaściwych koszulkach, sam wylazł z za biurka na ulicę i jakiegoś niebezpiecznego przestępcę wyłowił .......... ? Połóżcie m statystykę na łopatki a zobaczycie jak spokornieje i nabierze szacunku dla podwładnego jak mu stołek z pod tyłka zacznie się usuwać. Hipokryzja i chamstwo, żyć z pracy podwładnych, robić karierę dzięki pracy podwładnych i jeszcze ich gnębić. Zachowanie godne bolszewickiego NKWD-isty. I jakby jeszcze było o co, ale o koszulkę ? Przełożony się nudzi a z nudów to głupoty się w głowie lęgną.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jjjah(2018-01-21 09:42) Zgłoś naruszenie 251

  Na przykładzie tego artykułu widać, jaka betoniarnia jest w tej instytucji!!! Przełożony, aby tylko pokazać swoją wyższość, czepia się byle czego. Ktoś, kto nie ma do czynienia z ta instytucją, nie jest w stanie tego zrozumieć, i za razem, nie da się tego cywilowi wytłumaczyć. U mnie w KP podobnie jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • piniusz(2018-01-20 09:40) Zgłoś naruszenie 247

  na odprawę w T-shircie,"no kto to widział,ja nawet w koszuli wizytowej idę spać,na kolację jem śniadanie,bo różnie w życiu bywa,a on ,szkoda słów,czyli samo życie,lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć

  Odpowiedz
 • Franz(2018-01-20 20:25) Zgłoś naruszenie 229

  Polar nie jest elementem munduru który można nosić na wierzchnie jest to element ocieplacza kurtki zimowej więc róbcie postępowania policjantom w całej Polsce bo wszyscy chodzą nieregulaminowo w samych polarach!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • oko(2018-01-20 22:59) Zgłoś naruszenie 213

  ale tam beton maja.. swoja droga jaka to jest zenada z tymi przepisami.. ku rwa patologia policyjna.

  Odpowiedz
 • mordimer(2018-01-21 12:05) Zgłoś naruszenie 181

  oj przełożony dyscyplinarny tego policjanta się popisał... nie znam go oczywiście ale domniemywam, że to jakaś zakompleksiona jednostka, zapewne z awansu społecznego albo nadania jedynie słusznej władzy...

  Odpowiedz
 • Głupi Szef(2018-01-21 10:14) Zgłoś naruszenie 151

  Ten przepis ma mówić głupiemu Szefowi czy Policjantowi....by w Zimę w T-shircie nie szedł na Patrol .......ale na litość Boską jak w Komisariacie jest gorąco to koszulka Polo czy oryginalny ładny T-shirt jest OK.....Toż gość nie poszedł w Majtach, a T-shirt nie jest BIELIZNĄ...to mundur

  Odpowiedz
 • ciekawy(2018-01-21 17:47) Zgłoś naruszenie 122

  Gdyby ten przełożony był szefem swojej prywatnej firmy to w obliczu braków kadrowych przymykał by oko na rzeczy błahe , nie mających wpływu na efektywność służby, a tak rozgoryczony policjant i zapewne jego koledzy przypatrujący się temu i zastanawiający się nad pozostaniem w skostniałej instytucji . W końcu był w umundurowaniu służbowym pobranym z magazynu mundurowego a nie w prywatnym tshircie. I kto tam wytrzyma do 55 lat ?

  Odpowiedz
 • fazi(2018-01-22 09:22) Zgłoś naruszenie 123

  I jeszcze jedno. Policyjni hipokryci !!!! Podwładnego za byle co chcą karać a sami leżą pod sklepami bez butów i czy to jest w porządku ?!!!!!

  Odpowiedz
 • fazi(2018-01-22 09:19) Zgłoś naruszenie 91

  Na stołkach kierowniczych w policji siedzą ludzie "myślący mniej i wolniej". Tu widać przełożony bardzo się nudzi w pracy bo zamiast zwrócić uwagę robi burzą w szklance wody. Afera o nic no chyba tylko o to aby pognębić podwładnego.

  Odpowiedz
 • XJ(2018-01-21 22:37) Zgłoś naruszenie 91

  Bo nie ważne że na dworze +15*C ale okres zimowy to załóż spodnie zimowe z podpinką i kórtkę zimową a pod nią koszula z długim rękawem i sweter. I tak najpierw na odprawę gdzie w pomieszczeniu nachajcowane +26*C , pot po minucie leci z Ciebie. Następnie na powietrze gdzie 0*C i wiatr. Jutro 40*C gorączka i tydzień L4. Ale najwarzniejsze że zgodnie z przepisami wymyślonymi przez siedzących za biurkami. Policjanci sami powinni decydować w jakim ubiorze służbowym będą się odpowiednio czuć żeby się nie przegrzewać lub przemarzać. Aby tylko to był ubiór służbowy.

  Odpowiedz
 • Jeden z wielu(2018-01-22 19:28) Zgłoś naruszenie 80

  Kolejny przykład przełożonego który ulicę widział tylko przez okno, a interwencję zna z opowieści ? Przykre jest to że Policja działa tylko dzięki pasji tych na samym dole. Bo za "psia" służbę psia zapłata.

  Odpowiedz
 • Do kibla służbowego w T-shircie ??(2018-01-20 12:30) Zgłoś naruszenie 79

  To straszne przewinienie. Swoją drogą trzeba mieć trochę ogłady i jak wiesz że Szef ma odwalone na punkcie umundurowania i trochę zważaj. Ale na szczęście wiekszość jest normalna.

  Odpowiedz
 • wDepresji(2018-01-22 18:36) Zgłoś naruszenie 70

  Ludzie w końcu pójdą po rozum do głowy i uciekną z tej instytucji. Ja też. Wszystko do góry nogami, zero rozsądku, zero rozumu. Byle się do czegoś dopier**lić. Pracować już w takiej atmosferze się nie da, bo tylko szukają. A potem zadowoleni, że wykryli nieprawidłowości. Wymyślają mądre głowy coraz to nowsze przepisy, siedząc w ciepełku na wygodnym fotelu i nie znając prawdziwej pracy na ulicy. Zawali się ten system szybciej niż myślicie. Wszyscy pouciekają z tego ******

  Odpowiedz
 • Burza w Szklance Wody.....(2018-01-21 21:00) Zgłoś naruszenie 61

  Jak się chce uderzyć Psa...to kij się zawsze znajdzie. Policjant w słuzbie to zawód ryzyka. Jak widać podwójnego bo może oberwać i na ulicy i w jednostce. Zaś ci z policyjnej góry chodzą na cywilno i nic ich nie tyka

  Odpowiedz
 • A do pracy na Cywilno ?????(2018-01-21 22:09) Zgłoś naruszenie 41

  A czemu nie w mundurze .....by w drodze praca-dom dokonać ujęć i nałozyć z 10 mandatów. W Weekend jadąc do Teściowej również można zrobić Patrol.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane