statystyki

SN kwestionuje związkową reprezentatywność

autor: Łukasz Guza16.01.2018, 07:22; Aktualizacja: 16.01.2018, 08:25
SN zwrócił uwagę na konieczność szerszej analizy omawianych przepisów.

SN zwrócił uwagę na konieczność szerszej analizy omawianych przepisów.źródło: ShutterStock

Projektowane podwyższenie progów reprezentatywności związków zawodowych naruszy konstytucyjną zasadę równości. W gorszej sytuacji znajdą się organizacje pracowników, które nie są zrzeszone w ogólnopolskich centralach (NSZZ „Solidarność, OPZZ, FZZ). Tak wynika z opinii Sądu Najwyższego do rządowego projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.

Przedstawione przez resort pracy propozycje zakładają podwyższenie obecnych progów. Aby zyskać status organizacji reprezentatywnej, związek będzie musiał zrzeszać 8 proc. załogi, jeśli należy do centrali (obecnie 7 proc.), albo 15 proc., jeśli nie jest zrzeszony (obecnie 10 proc.). Taka zmiana ma wzmocnić rolę większych związków i ułatwić dialog między pracodawcami i reprezentacjami pracowników (w szczególności w firmach, w których działa wiele – często małych – związków, co utrudnia np. prowadzenie rokowań w sprawie zasad wynagradzania lub organizacji pracy). W swojej opinii SN zwrócił jednak uwagę na niekonsekwencję projektodawcy. Podkreślił, że obecne zróżnicowanie progów (7 proc. i 10 proc.) zaakceptował Trybunał Konstytucyjny (w wyroku z 23 października 2001 r., sygn. akt K 22/01). Projekt zakłada ich podwyższenie, ale nierównomierne – o 1 pkt proc. dla organizacji należących do centrali, i aż o 5 pkt proc. w przypadku pozostałych. Tym samym po ewentualnej zmianie przepisów drugie z wymienionych organizacji będą musiały być prawie dwa razy liczniejsze od tych zrzeszonych, aby zyskać status związku reprezentatywnego. SN nie ma wątpliwości – obecne zróżnicowanie jest akceptowalne, ale nierównomierne podwyższenie naruszy konstytucyjną zasadę równości (art. 32 par. 1 ustawy zasadniczej). Projektowane przepisy deprecjonują bowiem organizacje nienależące do związkowych centrali.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane