statystyki

SN kwestionuje związkową reprezentatywność

autor: Łukasz Guza16.01.2018, 07:22; Aktualizacja: 16.01.2018, 08:25
SN zwrócił uwagę na konieczność szerszej analizy omawianych przepisów.

SN zwrócił uwagę na konieczność szerszej analizy omawianych przepisów.źródło: ShutterStock

Projektowane podwyższenie progów reprezentatywności związków zawodowych naruszy konstytucyjną zasadę równości. W gorszej sytuacji znajdą się organizacje pracowników, które nie są zrzeszone w ogólnopolskich centralach (NSZZ „Solidarność, OPZZ, FZZ). Tak wynika z opinii Sądu Najwyższego do rządowego projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.

Przedstawione przez resort pracy propozycje zakładają podwyższenie obecnych progów. Aby zyskać status organizacji reprezentatywnej, związek będzie musiał zrzeszać 8 proc. załogi, jeśli należy do centrali (obecnie 7 proc.), albo 15 proc., jeśli nie jest zrzeszony (obecnie 10 proc.). Taka zmiana ma wzmocnić rolę większych związków i ułatwić dialog między pracodawcami i reprezentacjami pracowników (w szczególności w firmach, w których działa wiele – często małych – związków, co utrudnia np. prowadzenie rokowań w sprawie zasad wynagradzania lub organizacji pracy). W swojej opinii SN zwrócił jednak uwagę na niekonsekwencję projektodawcy. Podkreślił, że obecne zróżnicowanie progów (7 proc. i 10 proc.) zaakceptował Trybunał Konstytucyjny (w wyroku z 23 października 2001 r., sygn. akt K 22/01). Projekt zakłada ich podwyższenie, ale nierównomierne – o 1 pkt proc. dla organizacji należących do centrali, i aż o 5 pkt proc. w przypadku pozostałych. Tym samym po ewentualnej zmianie przepisów drugie z wymienionych organizacji będą musiały być prawie dwa razy liczniejsze od tych zrzeszonych, aby zyskać status związku reprezentatywnego. SN nie ma wątpliwości – obecne zróżnicowanie jest akceptowalne, ale nierównomierne podwyższenie naruszy konstytucyjną zasadę równości (art. 32 par. 1 ustawy zasadniczej). Projektowane przepisy deprecjonują bowiem organizacje nienależące do związkowych centrali.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane