statystyki

Resort pracy: Ciężarne cudzoziemki bez wynagrodzenia. Czy z prawem do finansowej rekompensaty?

autor: Jadwiga Sztabińska14.12.2017, 09:19; Aktualizacja: 14.12.2017, 10:18
ciąża, kobieta w ciąży

Odszkodowanie, o którym mówi w swoim stanowisku resort pracy, może przysługiwać cudzoziemcowi, po pierwsze, jeśli odmowa lub uchylenie zezwolenia na pracę jest efektem niezachowania należytej staranności, i po drugie, jeśli nie zostanie ono wyłączone przez przepisy szczególne albo treść umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Ministerstwo potwierdza, że przedłużenie umów dotyczących pracy tymczasowej do dnia porodu nie oznacza obowiązku ponownej legalizacji pracy. A pytane o brak pensji wspomina o odszkodowaniu.

Ostatnia nowelizacja przepisów o zatrudnieniu tymczasowym dla pracujących w tej formule cudzoziemek okazała się fikcją. Formalnie bowiem od 1 czerwca br. ciężarne pracownice tymczasowe korzystają z przedłużenia ich umów o pracę do dnia porodu. Jednakże dla tych, których zezwolenia na pracę (oświadczenia o powierzeniu pracy) mają krótszy termin ważności, oznacza to wygaśnięcie obowiązku świadczenia pracy i zarazem brak wynagrodzenia za czas jej niewykonywania.

Resort pracy w przesłanym nam stanowisku stwierdza jednak, że w takiej sytuacji (a więc gdy cudzoziemiec przestaje spełniać warunki do wykonywania pracy w Polsce) strony zachowują prawo do odszkodowania, jeżeli odmowa lub uchylenie zezwolenia na pracę było wynikiem niezachowania należytej staranności – o ile przepisy szczególne albo treść umowy nie stanowią inaczej.

Zapytaliśmy więc ekspertów, czy w związku z tym pracodawcy mają się czego obawiać? I to nie tylko w przypadku zatrudnienia ciężarnej pracownicy tymczasowej, lecz także w innych przypadkach powierzania pracy obcokrajowcom.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane