Cała prawda o polskich wynagrodzeniach: Rośnie liczba pracowników zarabiających najniższą krajową

23.11.2017, 12:49; Aktualizacja: 23.11.2017, 13:22
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto według „wielkich" grup zawodów w październiku 2016 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto według „wielkich" grup zawodów w październiku 2016 r.źródło: ShutterStock

Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 18,5 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet w październiku 2016 roku, wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2016 r." Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w gospodarce narodowej wyniosło 4346,76 zł w październiku ub. r.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISBnews
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • mac(2017-11-23 15:42) Zgłoś naruszenie 495

    czyli co 11 pracujący polak zarabia najniższą krajową za 3-4 lata będzie to już co ósmy[ wtedy będzie to 2400 - 2500pln brutto] a przecież ciagle mówia że płace pędzą w góre , nie ma się co łudzić że coś w tym zakresie ruszy, zarobki rosną tam gdzie zawsze rosły bez względu na poziom bezrobocia i stan gospodarki tj, spółki skarbu państwa orlen , lotos , KGHM , jsw, etc, lasy państwowe, urzędy centralne, w megabogatych zagranicznych koncernach np. volkswagen.z płacami odjeżdżają od nas czesi i słowacy, gonią rumuni.w czechach płaca minimalna jest niższa niż w Polsce problem w tym że nikt już jej tam nie zarabia. każdy kto ma choćby mgliste pojęcie o funkcjonowaniu gospodarki dobrze wie skąd u nas to zjawisko się wzięło, wystarczy spojrzeć jlu pracowników ze wschodu , głównie z ukrainy[ średnia płaca tam to 200usd] pracuje w Polsce ilu w czechach na słowacji etc, tu ma powstać Bangladesz uni europejskiej z najtańszą siłą roboczą i niczym nieograniczoną, wszak ukraina liczy sobje 44mln. obywateli

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zaaa(2017-11-23 14:16) Zgłoś naruszenie 392

    Jednocześnie systematycznie rośnie grupa osób zarabiających nie więcej niż wynagrodzenie minimalne. Czyby to o korpusie sluzby cywilnej? A od nowego roku ten % sie jeszcze zwiekszy bo juz teraz w konkursach jest proponowane wynagrodzenie 2100 zł brutto!!!

    Odpowiedz
  • 99% Urzędów zatrudnia na min krajowym(2017-11-23 19:26) Zgłoś naruszenie 334

    Tzw. służba cywilna staje się służbą w dosłownym znaczeniu....za miskę brukwi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • taxi(2017-11-23 18:24) Zgłoś naruszenie 280

    w czechach place minimalna otrzymuje mniej niż 2 % pracujących realne stawki zaczynają się od 22 pln brutto, w Polsce norma to 13 pln bezrobocie 3,8% wg. Eurostatu 2.7% szok , płace rosną równomiernie, Ukraińców bardzo mało sporo Rumunów, byle jakich inwestycji nie chcą już u siebie [sortownie ciuchów h i m zalando] Bangladesz jest dla nas

    Odpowiedz
  • Lex(2017-11-24 11:31) Zgłoś naruszenie 262

    W sumie sami tego chcielismy - wpuszczenie milionow szaranczy ze wschodu spowodowalo nagly wzrost podazy glownie najtanszych pracownikow. To oczywiscie na dolnym koncu znaczaco obniza presje apacowa. Sami tego chcielismy - wiadomo bylo otym nie od dzis. Ale pracodawcy sa najwazniejsi. JAK MOZNA ZYC ZA 1500 PLN/MC??? Oytam sie jak? To przeciez 350 euro. Polska to trzeci swiat, ale sami tego chcielismy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • No tak,(2017-11-23 14:49) Zgłoś naruszenie 243

    "Przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 18,5 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet w październiku 2016 roku, wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego". I to oczywiście jest powód do alarmu, prawda? Ale to, że np. jajka i aktualnie Rama poszła do góry o jakieś 40% już nie. O ile zagadką jest dlaczego rama tyle zdrożała, o tyle jajka już nie. Bo w przypadku jajek to sieci, największe sieci handlowe bytujące w Polsce zdecydowały sobie same, że przecież Polacy tyle za jajka nie zapłacą, ile ci za granicą zachodnią. Zatem z wyrachowania wycofano ze sprzedaży jajka po dostępnej cenie dla nacji polskiej po to, aby sprzedać jej z zyskiem 300% w krajach zachodnich. Ot logika, pazerna logika. Polacy są przecież wredni i za biedni, bo nie chcą zapłacić za jajko 2zł. ale w zachodniej części zapłacą znacznie, znacznie więcej. ale o tym szaaaa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sonmi(2017-11-23 14:48) Zgłoś naruszenie 230

    to co to znaczy "przeciętne"? skoro to nie jest ani wartość środkowa dla populacji (mediana), ani nie jest to najczęstsze wynagrodzenie (dominanta)? wytłumaczenie jest chyba takie że wielokrotność takiej podstawy stosuje PRZECIĘTNIE kasta do wyliczania swoich apanaży

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-24 10:11) Zgłoś naruszenie 173

    PO ma sposób -obniżyć najniższą i zmniejszy się liczba tak zarabiajacych ,może nawet zlikwidować najniższą.

    Odpowiedz
  • I o to szło(2017-11-23 18:54) Zgłoś naruszenie 1622

    Głosujcie dalej na PiS land i Klechistan w jednym - a właśnie taki mamy od 1989 r., za szczególnym nasileniem za każdy okres rządu ludzi PiS. Pod siebie garną i dla Rzymu Nostra - a po ich rządach zostaną tylko długi do spłacenia i uczelnie Rzydzykowe,absolwenci katoprawackich uczelni będą mieć zatrudnienie w Rzymie i i S-kach Sk. Państwa. A dla reszty minimalna, baby do rodzenia i roboty dom.i zawod. a kasa bab dla mężów katoprawaków.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2017-11-23 14:06) Zgłoś naruszenie 151

    Cała prawda jest taka,że wszyscy, którzy chcą emeryturę z zus muszą płacić składki do zus .Nie ma innego wyjścia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • monat(2017-11-24 14:49) Zgłoś naruszenie 153

    nawet realne bezrobocie wynoszące 0% nie spowoduje podwyżki płac, jeśli nie zatrzymamy napływu zdesperowanych emigrantów z ukrainy i innych potęg gospodarczych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niki(2017-11-23 20:25) Zgłoś naruszenie 116

    Najczęściej wypłacane wynagrodzenie to płaca minimalna ustawowa bo tak życzą sobie często pracodawcy /bo koszty/ na co pracownik nie ma wpływu i bierze co mu proponuje reszta" pod stołem " ale konto na przyszłą emeryturę cieniutkie !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xx(2017-11-23 17:38) Zgłoś naruszenie 1113

    skoro w 2012 najniższe wynarodzenie to było 1500 PLN a w 2017 to było 2000 PLN to nawet logiczne że rosnie liczba osob zarabiających najniższe wynagrodzenie

    Odpowiedz
  • Adam40(2017-11-24 22:49) Zgłoś naruszenie 102

    Badania GUS??...to chyba lepiej zagrac w lotto..

    Odpowiedz
  • Dane po roku ponad??????? Wolne żarty(2017-11-24 20:45) Zgłoś naruszenie 92

    Ja mam tylko jedno pytanie - jakim cudem opracowanie i publikacja tych danych trwały rok????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adam40(2017-11-24 22:53) Zgłoś naruszenie 61

    Ale przy wyliczeniu stawki Zus...Gus nie liczy firm zatrudniajacych do 20 pracownikow..Wiec jak nagle maja takie dane...

    Odpowiedz
  • od stycznia 2018r.---najniższa płaca powinna być (2017-11-25 11:10) Zgłoś naruszenie 50

    50% średniej krajowej=4400x50%=2200zł brutto...Okrasa przełamuje przepisy,ale ich nie łamie bo nic mu by nie wyszło,a zarządzającym w sprawie oszukania niewolników--wszystko wychodzi,ale komuś to w przyszłości zaszkodzi.Będzie musiał brać minerały i witaminy aby utrzymać się na górze butnej lawiny.

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2017-11-27 17:46) Zgłoś naruszenie 50

    PRZECIEŻ TO SĄ BZDURNE WYLICZENIA BO DOTYCZĄ FIRM KTÓRE ZATRUDNIAJĄ WIĘCEJ NIŻ 9 PRACOWNIKOW.A WIĘKSZOŚĆ TYCH FIRM ZATRUDNIA PRZEZ AGENCJE NAJEMNIKÓW AGENCYJNYCH NA UMOWACH ZLECIENIU. NATOMIAST PONAD 60 %LUDZIAŁ W POLSCE TO SĄ ZATRUDNIANI W MAŁYCH DO 9 OSÓB FIRMACH GDZIE MAJĄ UMOWY SMIECIOWE I NAJNIŻSZE KRAJOWEJ. TO PO CO TE DANE PODAWC JAK SĄ NIE MIARODAJNE I NIEPRAWDZIWE BO ZALEŻY JAKIE DANE BIERZEMY DO BADANIA. PRZEWAZNIE W MOIM MIASTECZKU TO WSZYSCY PRACUJĄ NA ŚMIECIOWYCH UMOWACH AGENCYJNYCH LUB U PRYWACIARZA ZE STAKAMI NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ I NAWET I NA TYM OSZUKUJĄ PRYWACIARZE BO UBEZPIECZAJĄ NP.OD 1000ZL A RESZTĘ TRZEBA SOBIE PROWIZJA DOROBIĆ CO NA RĘKĘ ZOSTAJE 1400-1500ZL.WIEC NIECH BZDUR NIE PODAJĄ TYLKO FAKTYCZNE DANE ILE TO OSÓB W POLSCE PRACUJE NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH I ILE NA TYCH UMOWACH ZARABIAJA FAKTYCZNIE.

    Odpowiedz
  • REDAKCJO - ZAPYTAJCIE ZUS CZEMU PO ROKU DANE(2017-11-26 16:29) Zgłoś naruszenie 40

    Czy można zadać GUSowi lub innemu właściwemu podmiotowi następujące pytania? 1. dlaczego mediana / dominanta nie są używane do wyliczania MITYCZNEJ (w obecnym kształcie) średniej krajowej 2. dlaczesgo opracowanie cytowanych tu danych trwało ROK CZASU???? Co miesiąc jesteśmy ładowani kwotą średniej krajowej która ma się nijak do rzeczywistości (co pokazują GUSowskie badania - sic!!!). Czy ktoś może wyjaśnić celowość używania dotychczasowej metodologii jeśli tak jest FIKCJĄ?????????????????????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bangladesz UE !!!!(2017-11-28 13:35) Zgłoś naruszenie 30

    jajca i tyle

    Odpowiedz