statystyki

Odprawa bez żądania przywrócenia do pracy

autor: Michał Culepa20.11.2017, 08:13; Aktualizacja: 20.11.2017, 08:43
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Inżynier wytoczył więc przeciwko hucie powództwo o zapłatę odprawy ustalonej w pakiecie socjalnym.źródło: ShutterStock

Początkiem sprawy była komercjalizacja i prywatyzacja dawnej Huty Częstochowa, w ramach której związki zawodowe reprezentujące załogę i inwestor zawarli porozumienie w sprawie pakietu socjalnego i gwarancji zatrudnienia. Przewidywał on, że załoga będzie miała zagwarantowane miejsca pracy przez 120 miesięcy od wejścia w życie porozumienia (które podpisano i zaczęło obowiązywać w 2005 r.). Jeżeli któryś z pracowników zostałby w tym okresie zwolniony, wówczas przysługiwała mu specjalna odprawa wynosząca iloczyn wynagrodzenia i liczby miesięcy pozostałych do zakończenia okresu gwarancji zatrudnienia. Prawa do niej nie mieli pracownicy, który odeszliby z huty sami, oraz zwolnieni dyscyplinarnie z pracy – bez wypowiedzenia ze swojej winy, na podstawie art. 52 k.p.

Taka sytuacja przytrafiła się Zbigniewowi R. zatrudnionemu na stanowisku głównego inżyniera inwestycji. Został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Jednak sąd pracy, do którego się odwołał, uznał dyscyplinarkę za niezgodną z prawem, a wytoczona mu sprawa karna, gdzie zarzucano mu działanie na szkodę przedsiębiorstwa i oszustwa zakończyła się prawomocnym uniewinnieniem od wszystkich zarzutów.

Inżynier wytoczył więc przeciwko hucie powództwo o zapłatę odprawy ustalonej w pakiecie socjalnym. Ponieważ został zwolniony stosunkowo wcześnie, bo już w maju 2007 r., a pakiet socjalny przewidywał, że w razie bezprawnego zwolnienia pracownika przysługuje mu odprawa w podwójnej wysokości, wysokość roszczeń osiągnęła, wraz z odsetkami kwotę blisko 1,9 mln zł.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane