statystyki

Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

autor: Izabela Nowacka09.11.2017, 09:36; Aktualizacja: 09.11.2017, 10:20
praca pracownik budowa

Sprawa dotyczy firmy zatrudniającej pracowników na budowie w innej części kraju.źródło: ShutterStock

Firma zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w których zlokalizowana jest ta budowa, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej. Od października 2017 r., zgodnie z regulaminem wynagradzania, został przyznany dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania. W ten sposób są im rekompensowane zwiększone koszty utrzymania i kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Czy dodatek ten podlega oskładkowaniu?

Tak, taki dodatek za rozłąkę stanowi podstawę wymiaru składek na ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Dodatek jest takim przychodem, więc co do zasady podlega obciążeniom składkowym. Na zasadzie wyjątku podstawy wymiaru składek nie stanowi dodatek za rozłąkę, ale wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym, oraz strawne – do wysokości diet z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, ustalonych dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Obecnie dieta wynosi 30 zł.

Jednak jak wyjaśnia ZUS w wydawanych pisemnych interpretacjach, aby skorzystać z tego wyłączenia, konieczne jest przeniesienie pracownika poza miejsce wykonywania przez niego pracy, które jest oznaczone w zawartej z nim umowie o pracę. Przeniesienie to, które zwyczajowo następuje w ramach porozumienia pracownika z pracodawcą, musi mieć charakter tymczasowy (czasowy). Natomiast w sytuacji gdy w umowie zawartej z pracownikiem wskazano jako miejsce świadczenia przez niego pracy alternatywnie kilka miejscowości lub też miejsca, w których pracodawca prowadzi prace, np. budowlane, nie sposób mówić o czasowym przeniesieniu pracownika do świadczenia pracy poza stałe miejsce jego zatrudnienia (np. interpretacja oddziału ZUS w Lublinie z 24 kwietnia 2017 r., znak WPI/200000/43/364/2017). Należy więc podkreślić, że czasowe przeniesienie rozpatruje się nie względem miejsca zamieszkania pracownika, lecz miejsca wykonywania pracy. W opisanym przypadku w umowach jako miejsce wykonywania pracy wskazano pracownikom miejsce budowy prowadzonej przez pracodawcę. Nie można więc uznać, że zostali przeniesieni. Wykonują pracę w miejscu uzgodnionym w angażu pracowniczym. Nie ma tu znaczenia, że miejsce to jest odległe od miejsca zamieszkania.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane