statystyki

Wymiar odszkodowania za bezprawne zwolnienie trzeba zastrzec w umowie

autor: Artur Radwan07.11.2017, 19:00
Sąd II instancji orzekł, że z zaświadczenia o zarobkach wynika, że pracownik w ostatnich miesiącach zarabiał dwukrotnie więcej, niż zadeklarował, czyli ponad 30 tys. zł.

Sąd II instancji orzekł, że z zaświadczenia o zarobkach wynika, że pracownik w ostatnich miesiącach zarabiał dwukrotnie więcej, niż zadeklarował, czyli ponad 30 tys. zł.źródło: ShutterStock

Mężczyzna był zatrudniony w firmie od stycznia 1995 r., ostatnio na stanowisku wicedyrektora do spraw marketingu, pełniąc jednocześnie funkcję wiceprezesa zarządu. Aneksem z 17 sierpnia 2010 r. strony przewidziały, że okres jego wypowiedzenia wyniesie 24 miesiące. Dwa lata później pracodawca rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia.

Zwolniony wniósł sprawę do sądu i zażądał 345 tys. zł. Mężczyzna, jak pierwotnie deklarował przed sądem, zarabiał 14,5 tys. zł miesięcznie. Na tej podstawie wyliczył odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Wyrok sądu I instancji był dla niego korzystny – wskazane przez pracodawcę przyczyny rozwiązania stosunku pracy uznano za nierzeczywiste. W związku z tym zwolnionemu należy się z art. 58 kodeksu pracy odszkodowanie za okres wypowiedzenia. W przypadku omawianej sprawy wynosił on dwa lata.

Sąd zaznaczył, że zapis w umowie był dla pracownika korzystniejszy, niż przewiduje to kodeks pracy (odszkodowanie może objąć maksymalnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Na tej podstawie zasądził od firmy na jego rzecz 348 tys. zł.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane