statystyki

Niezłożenie odrębnego wniosku urlopowego nie uzasadania dyscyplinarki

autor: Artur Radwan11.10.2017, 07:18; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:22
prawo

SN uznał, że pracodawca miał wiedzę co do przyczyn nieobecności skarżącego.źródło: ShutterStock

Nie można z góry przyjmować, że niezłożenie przez pracownika odrębnego wniosku urlopowego wypełnia przesłanki do natychmiastowego zwolnienia. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa ma dwa wątki. Pierwszy – dyscyplinarny. Pracownik był zatrudniony w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego od 15 grudnia 2006 r. na czas nieokreślony, jako egzaminator I stopnia. Placówka 11 kwietnia 2013 r. rozwiązała z nim umowę na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy. Powodem były skargi od osób egzaminowanych. Sądy obu instancji przywróciły go do pracy. Mężczyzna w grudniu 2014 r. zapoznał się z zakresem obowiązków, z treścią regulaminu pracy oraz otrzymał Kodeks Etyki Egzaminatora WORD. Wobec kolejnych licznych skarg kursantów składanych w 2015 r. marszałek województwa unieważnił praktyczne egzaminy na prawo jazdy przeprowadzone przez tego właśnie pracownika. Decyzje te zostały następnie uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ostatecznie postępowanie w tych sprawach zostało umorzone, a dyrektor na spotkaniu z egzaminatorem zaapelował jednak, aby ten nie szkodził placówce.

Drugi wątek to urlop. Egzaminator był na zwolnieniu lekarskim, a bezpośrednio po jego zakończeniu udał się na wypoczynek. Jak się okazało, nie poinformował o tym pracodawcy. Po powrocie do WORD został zwolniony dyscyplinarnie. Zarzucono mu ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych polegających na: po pierwsze – przeprowadzaniu egzaminów z rażącym naruszeniem prawa, a po drugie – niepowiadomienie o nieobecności w pracy.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane