Zaległy urlop będzie trzeba wykorzystać do końca marca

autor: Łukasz Guza05.10.2017, 07:46; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:55
Wakacje

Obecnie rekompensata należy się jedynie w przypadku zakończenia zatrudnieniaźródło: ShutterStock

Niewykorzystany wypoczynek pracownik będzie musiał wybrać w początkowych miesiącach następnego roku. Jeżeli urlop nie zostanie mu udzielony, zyska prawo do rekompensaty finansowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • prawnik(2017-10-05 08:10) Zgłoś naruszenie 14010

    Przestańcie psuć dobre rozwiązania! Wykorzystanie urlopu do końca września następnego roku jest bardzo wygodne. Pozwala "zaoszczędzić" urlopu na planowane urodzenie dziecka, zaoszczędzić urlop na dłuższy wyjazd wakacyjny, etc. Ministerialni teoretycy! Przestańcie uszczęśliwiać ludzi na siłę. Bo ich unieszczęśliwicie. W miejsce dobrego, elastycznego i wygodnego dla wszystkich rozwiązania wprowadzacie wasze chore wizje teoretyków prawa. A grunt to praktyka. Ludzie lubią obecny stan prawny. Więc go nie tykajcie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Pracownik(2017-10-05 08:33) Zgłoś naruszenie 664

    "Podwładni" to byli w Średniowieczu. Teraz są pracownicy w zakładach pracy.

    Odpowiedz
  • alebzdury(2017-10-05 08:49) Zgłoś naruszenie 924

    Ludzie planują dłuższe urlopy, remonty mieszkań, budowę domów., opiekę nad rodzicami ,dziećmi.... Nie wiem komu to przeszkadza, opóźnienie urlopu o pół roku. Jeśli pracodawca ma nie udzielić urlopu w bieżącym roku to następnie wykorzystanie go poza wakacjami dzieci np. w marcu mija się z celem. A co z opieką w wakacje dzieci. Bzdura teoretyków w ministerstwie.

    Odpowiedz
  • o(2017-10-05 09:08) Zgłoś naruszenie 840

    przecież tak było i wtedy nikt się nie bungtował

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • KA(2017-10-05 09:56) Zgłoś naruszenie 820

    Moja propozycja PRZERWA WAKACYJNA SEJMU W LUTYM wtedy będzie uczciwie jak my w styczniu lub w lutym to oni też

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-10-05 11:53) Zgłoś naruszenie 204

    Coraz trudniej znaleźć coś co dało by się ********** Bo już niewiele zostało. Podziwiam ten upór w poszukiwaniach.

    Odpowiedz
  • KP czyli kopanie pracownika(2017-10-05 12:42) Zgłoś naruszenie 292

    Kiedy czytam o pracach tych legislatorów nieodmiennie mam przed oczami obraz "małpy z brzytwą". "No co by tu jeszcz sp_____ panowie..., co by tu jeszcze s______?" cytując słowa pieśniarza.

    Odpowiedz
  • KP kodeks patafiański(2017-10-05 12:47) Zgłoś naruszenie 391

    Po to jest możliwość wykorzystania urlopu do końca września, żeby można było wypocząć przy pięknej ciepłej pogodzie, żeby można było zająć się dziećmi w czasie wakacji. Natomiast doktrynerzy z tytułami profesorskimi mają gdzieś takie problemy ludzi. Oni mają swoje urojone teorie i koncepcje. Będzie z tego kodeksu takie same DNO jak z pozostałych reform tworzonych przez ich profesorskich kolegów, bo między życiem prawdziwym a urojonymi teoriami jest przepaść, o której oni nie mają pojęcia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Observer(2017-10-05 15:17) Zgłoś naruszenie 213

    Zasada - zmienić przepisy prawa przyjete przez PO. Nawet, jeśli zmiany będą głupie - zmienić.

    Odpowiedz
  • cirilla(2017-10-06 07:41) Zgłoś naruszenie 121

    Wczoraj przeczytałam o projekcie limitowana wysokości premii uznaniowej (wyjatkowe kuriozum), a dziś kolejny "ptaszek"...... Jest mnóstwo kwestii do poprawy w prawie pracy, wiec może za nie by się lepiej wzięli. Mogę wskazać cala listę i służę pomocą ! Panowie i panie "legislaci"mam wrażenie ze doradców kiepskich macie. Wszechobecna niekompetencja.

    Odpowiedz
  • xxx(2017-10-06 08:44) Zgłoś naruszenie 160

    Najfajniejsza w tym wszystkim jest możliwość zmniejszenia wymiaru urlopu, jeśli w Kodeksie Pracy będzie że urlop minimalny wynosi 20 dni to większość pracodawców zastosuje ten przepis, przecież nikt nie da więcej. Co na to związki zawodowe a zwłaszcza "S"?

    Odpowiedz
  • xxx(2017-10-06 08:46) Zgłoś naruszenie 251

    Przypomina się stary kawał: "Dyrektor do Kowalskiego w firmie: Kowalski lubicie ciepłą wódkę i spocone kobiety? Nie, panie dyrektorze. To dobrze, pojedziecie na urlop w listopadzie".

    Odpowiedz
  • adam bb(2017-10-06 08:48) Zgłoś naruszenie 120

    Oto skład komisji kodyfikacyjnej Członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy: prof. UG dr hab. Marcin Zieleniecki – Przewodniczący Komisji dr hab. Monika Gładoch – Zastępca Przewodniczącego Komisji adwokat dr Liwiusz Laska – Zastępca Przewodniczącego Komisji prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk prof. UW dr hab. Jacek Męcina prof. UJ dr hab. Leszek Mitrus prof. UW dr hab. Łukasz Pisarczyk prof. WSH dr hab. Marek Pliszkiewicz prof. UAM dr hab. Michał Skąpski prof. UG dr hab. Jakub Stelina prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk dr hab. Anna Musiała dr Jakub Szmit Marta Matyjek Większość z członków to nauczyciele akademiccy, którzy ani dnia w prywatnej firmie nie przepracowani - całe życie na na państwowej pensji, więc znajomość realiów gospodarki wolnorynkowej żadna. Poza tym oni i tak mają wolne w wakacje. I tacy ludzie ludzi chcą taki system urlopów narzucić innym, co za bezczelność.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edre(2017-10-06 09:40) Zgłoś naruszenie 111

    Co oni znó w robia !! Psuja to co było dobre !!!!! a szlag z nimi !

    Odpowiedz
  • Day(2017-10-06 09:59) Zgłoś naruszenie 150

    Znajomość problemów prawa pracy jest w tej komisji kodyfikacyjnej prawie żadna. Tak się składa, że prawem pracy zajmuje się od 20 lat. Nie potrzebuję wielu informacji, żeby zauważyć, ża państwo z komisji kodyfikacyjnej psują prawo pracy zamiast go naprawiać. Odnoszę wrażenie, że nie mają pojęcia jak to wygląda naprawdę w zakładach pracy. Cała ich wiedza pochodzi albo z czytania wyroków SN albo prowadzenia drogich kancelarii do których zgłaszają się głównie zasobni pracodawcy, a nie pracownicy z prośbami o radę czy mniejsi pracodawcy. Większość spraw pracowniczych nigdy nie trafia do żadnego sądu. Co najwyżej jako skargi albo porady w inspekcji pracy. Dlatego najlepszy przeglą problemów prawa pracy mają pracownicy "liniowi" inspekcji pracy, kadrowe w zakładach, BHP-owcy i pracodawcy. A nie państwo profesorowie. Ja nie umniejszam ich zasług, ale prawa tworzyć nie powinni, bo mają o nim pojęcie czysto teoretyczne. Z tego ciasta dobrego chleba nie będzie. Będzie zakalec.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AXC(2017-10-06 14:53) Zgłoś naruszenie 51

    Będzie jak w tym kawale(trochę zmienionym)- Szef do Kowalskiego:lubicie ciepłą wódkę? Nie. A spocone kobiety? No nie szefie. Bardzo dobrze. I widzicie Kowalski, zaległy urlop dobierzesz w marcu a nie w sierpniu.

    Odpowiedz
  • jozin(2018-01-07 19:24) Zgłoś naruszenie 31

    kazde prawo bedzie ladnie wygladac tylko na papierze potrzebna jest realna kontrola zakladow pracy czy obecne przepisy sa respektowane przez pracodawcow. ja mam zalegly urlop za 2016 r i to nie z mojej winy po prostu pracodawca nie chce mi udzielic urlopu mowiac ze teraz nie bo jest robota tylko robota jest caly czas bez zadnych przestojow [bubowlanka] dlatego trzeba kontrolowac chciwych pracodawcow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2018-01-07 21:55) Zgłoś naruszenie 01

    Czyli do marca 2018 trzeba wykorzystać zaległy urlop czy ze zmieny będą obowiązywały od stycznia 2019?

    Odpowiedz
  • Robert(2018-01-24 09:29) Zgłoś naruszenie 01

    Bardzo dobre rozwiazanie, w firmach nie daje się urlopu bo nie, bo właściciel tez go nie ma, bo oszczędności na urlopacjh. A tak w ogóle najlepiej rozdzielić dwa kodeksy pracy: dla warstwy prekariatu oraz kasty urzędniczej i mundurowej, Na ten moment urzędnicy piszą to prawo po siebie....

    Odpowiedz
  • GABIB(2018-02-08 13:20) Zgłoś naruszenie 10

    Teraz, to już w ogóle nie będę na urlopie. Szef będzie wolał zapłacić mi, niż na niego puścić. A ja będę pracować cały rok na okrągło. BARDZO DZIĘKUJĘ!!!

    Odpowiedz