statystyki

Zaległe urlopy wypoczynkowe do poprawki

autor: Łukasz Guza23.05.2017, 07:17; Aktualizacja: 23.05.2017, 07:45
Kalendarz

Inny praktyczny problem z zaległym urlopem dotyczy długotrwałych absencji w pracy.źródło: ShutterStock

W tym roku minęło pięć lat od wprowadzenia zasady, zgodnie z którą zaległy wypoczynek należy udzielać najpóźniej do końca września następnego roku. Pracodawcy zdążyli się już przyzwyczaić do tej zmiany (wcześniej urlopu należało udzielać do końca marca). Ale jednocześnie praktyka stosowania art. 168 k.p. uwidoczniła jego mankamenty.

– Przepis ten nie uwzględnia tego, że zatrudnienie ma coraz częściej krótkotrwały charakter. A w takich przypadkach prawo do urlopu w naturze, a nie w formie ekwiwalentu za niewykorzystany wypoczynek, staje się fikcją – tłumaczy Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc Doradztwo Kadrowe.

Dla przykładu jeśli obie strony stosunku pracy ustaliły, że zatrudnienie będzie trwało np. pół roku lub 10 miesięcy, to w praktyce zatrudniony musi liczyć się z tym, że przez ten czas może nie otrzymać ani jednego dnia urlopu w naturze. Wystarczy, że udzielenie wypoczynku w zaplanowanym terminie (np. w czwartym miesiącu zatrudnienia) okaże się niemożliwe z przyczyn dotyczących pracodawcy. Firma nie złamie w takim przypadku przepisów, bo zgodnie z art. 168 k.p. ostatecznie ma czas na udzielenie wolnego do końca września następnego roku kalendarzowego. Przy zatrudnieniu krótkotrwałym pracodawca może zatem z góry zakładać, że będzie zastępował urlop w naturze ekwiwalentem pieniężnym (który wypłaca się wraz z zakończeniem zatrudnienia).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane