statystyki

Łączenie rodzicielskiego z pracą i obniżenie etatu zamiast wychowawczego. Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

autor: Łukasz Prasołek15.09.2017, 07:00
Do tej pory najpopularniejszym sposobem wykorzystywania urlopu rodzicielskiego jest korzystanie w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez matkę, co uprawnia do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. przez cały okres 52 tygodni korzystania z urlopów.

Do tej pory najpopularniejszym sposobem wykorzystywania urlopu rodzicielskiego jest korzystanie w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez matkę, co uprawnia do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. przez cały okres 52 tygodni korzystania z urlopów.źródło: ShutterStock

Czy wraz z wnioskiem o całe 52 tygodnie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, składanym do 21 dni po porodzie, można wystąpić o łączenie tego drugiego z pracą? I jak liczyć okres ochrony przed zwolnieniem, gdy zamiast urlopu wychowawczego wybieramy obniżenie wymiaru etatu?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że okres korzystania z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownika, który obniża wymiar etatu w okresie, w którym mógłby on korzystać z urlopu wychowawczego, liczymy nie potocznie, jak urlop wychowawczy, ale zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Resort rodziny nie widzi także problemu, aby połączyć wniosek o udzielenie w pełnym wymiarze urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, składanym w ciągu 21 dni po porodzie z wnioskiem o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą.

PROBLEM 1

Obniżenie etatu zamiast wychowawczego

Urlop wychowawczy jest udzielany w miesiącach, a jego maksymalny wymiar to 36 miesięcy. Zgodnie ze stanowiskiem MRPiPS z 2 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu obliczania długości urlopu wychowawczego miesiące urlopu wychowawczego liczymy w sposób potoczny, a nie zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Resort powołuje się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sposób liczenia terminów określonych w kodeksie cywilnym nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (postanowienie z 11 grudnia 2009 r., sygn. II PK 223/09, LEX nr 585777; uchwałą z 21 maja 1991 r., sygn. I PZP 16/91, OSNCP 1992 z. 1 poz. 10).

Odmienne stanowisko resort zaprezentował obecnie, jeśli chodzi o liczenie długości okresu 12 miesięcy ochrony szczególnej stosunku pracy w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1868 par. 1 pkt 2 k.p.). W stanowisku z 13 lipca 2017 r. MRPiPS wskazało bowiem, że ani prawo pracy, ani orzecznictwo SN nie dają odpowiedzi na pytanie, jak należy obliczać ów 12-miesięczny termin. W związku z powyższym resort rodziny stwierdził, że na podstawie art. 300 k.p. należy w tym przypadku zastosować zasady liczenia terminów wynikające z art. 112 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby w ostatnim miesiącu takiego dnia nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane