statystyki

Łączenie rodzicielskiego z pracą i obniżenie etatu zamiast wychowawczego. Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

autor: Łukasz Prasołek15.09.2017, 07:00
Do tej pory najpopularniejszym sposobem wykorzystywania urlopu rodzicielskiego jest korzystanie w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez matkę, co uprawnia do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. przez cały okres 52 tygodni korzystania z urlopów.

Do tej pory najpopularniejszym sposobem wykorzystywania urlopu rodzicielskiego jest korzystanie w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przez matkę, co uprawnia do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. przez cały okres 52 tygodni korzystania z urlopów.źródło: ShutterStock

Czy wraz z wnioskiem o całe 52 tygodnie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, składanym do 21 dni po porodzie, można wystąpić o łączenie tego drugiego z pracą? I jak liczyć okres ochrony przed zwolnieniem, gdy zamiast urlopu wychowawczego wybieramy obniżenie wymiaru etatu?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że okres korzystania z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownika, który obniża wymiar etatu w okresie, w którym mógłby on korzystać z urlopu wychowawczego, liczymy nie potocznie, jak urlop wychowawczy, ale zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Resort rodziny nie widzi także problemu, aby połączyć wniosek o udzielenie w pełnym wymiarze urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, składanym w ciągu 21 dni po porodzie z wnioskiem o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą.

PROBLEM 1

Obniżenie etatu zamiast wychowawczego

Urlop wychowawczy jest udzielany w miesiącach, a jego maksymalny wymiar to 36 miesięcy. Zgodnie ze stanowiskiem MRPiPS z 2 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu obliczania długości urlopu wychowawczego miesiące urlopu wychowawczego liczymy w sposób potoczny, a nie zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Resort powołuje się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym sposób liczenia terminów określonych w kodeksie cywilnym nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (postanowienie z 11 grudnia 2009 r., sygn. II PK 223/09, LEX nr 585777; uchwałą z 21 maja 1991 r., sygn. I PZP 16/91, OSNCP 1992 z. 1 poz. 10).

Odmienne stanowisko resort zaprezentował obecnie, jeśli chodzi o liczenie długości okresu 12 miesięcy ochrony szczególnej stosunku pracy w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1868 par. 1 pkt 2 k.p.). W stanowisku z 13 lipca 2017 r. MRPiPS wskazało bowiem, że ani prawo pracy, ani orzecznictwo SN nie dają odpowiedzi na pytanie, jak należy obliczać ów 12-miesięczny termin. W związku z powyższym resort rodziny stwierdził, że na podstawie art. 300 k.p. należy w tym przypadku zastosować zasady liczenia terminów wynikające z art. 112 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby w ostatnim miesiącu takiego dnia nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane