statystyki

Pracownicy tymczasowi: Resort rodziny tłumaczy, jak liczyć pensję za urlop

autor: Karolina Topolska10.08.2017, 09:35
Nowe brzmienie art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest dobrym przykładem nie do końca trafionej legislacji.

Nowe brzmienie art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest dobrym przykładem nie do końca trafionej legislacji.źródło: ShutterStock

W jednym z lipcowych wydań Tygodnika Gazeta Prawna opisywaliśmy problemy, jakie wynikają z nowej regulacji obliczania wynagrodzenia urlopowego pracowników tymczasowych. Zmiany wprowadzone do ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 360 ze zm.), które weszły w życie 1 czerwca 2017 r., miały przybliżyć zawarte w niej regulacje urlopowe do zasad kodeksowych.

Stanowisko MRPiPS z 2 sierpnia 2017 r.

PYTANIE DPG : 1. Czy na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należy ustalać, uwzględniając w podstawie wymiaru takiego wynagrodzenia wynagrodzenie „wypłacone” czy też wynagrodzenie „przysługujące” za okresy wchodzące do podstawy wymiaru?

2. Ponadto, aby ustalić wynagrodzenie za urlop wykorzystany np. w czerwcu, należy zsumować wynagrodzenia, jakie zostały wypłacone pracownikowi w okresie trzech miesięcy poprzedzających czerwiec, tj. w okresie kolejnych 90 dni zatrudnienia (w okresie sześciu miesięcy kalendarzowych), licząc wstecz od dnia bezpośrednio poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi udzielono urlopu (czyli czerwiec), a więc wstecz od 31 maja.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane