statystyki

Oczyszczeni z zarzutów policjanci wrócą do służby

autor: Bożena Wiktorowska12.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 12.07.2017, 08:18
Projekt popierają związkowcy.

Projekt popierają związkowcy.źródło: ShutterStock

Senatorowie chcą, by uniewinnieni policjanci bezterminowo mogli się ubiegać o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, które stało się powodem zwolnienia ich ze służby. Teraz jest to niemożliwe, bo taki wniosek można złożyć wyłącznie przed upływem pięciu lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.

Sytuacja może się zmienić za sprawą petycji byłego policjanta, który przez 12 lat walczył w sądach o oczyszczenie z zarzutów postawionych mu na podstawie fałszywych oskarżeń przestępców. Policja po uprawomocnieniu uniewinniającego go wyroku nie przyjęła go ponownie do służby. Dlaczego? Bo na podstawie obowiązującego art. 135 ust. 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1782 ze zm.) nie ma możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego, jeśli od jego uprawomocnienia upłynęło pięć lat.

Teraz może się to zmienić, ponieważ senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przychyliła się do petycji byłego policjanta. To spowodowało, że jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw. Dokument zakłada, że osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji jak autor petycji, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów będą mogły złożyć wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. W przypadku śmierci policjanta prawo do wniesienia wniosku takiego będą mieć także członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane