statystyki

Znów mamy rynek pracownika

autor: Bartek Godusławski13.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:16
W I kw. powstało 226 tys. nowych miejsc pracy. To historyczny rekord.

W I kw. powstało 226 tys. nowych miejsc pracy. To historyczny rekord.źródło: ShutterStock

Liczba wakatów jest najwyższa od wybuchu kryzysu w 2008 r. To może przyspieszyć wzrost płac i poprawić warunki zatrudnienia.

Rynek pracy w Polsce przeżywa najlepszy czas od przeszło ćwierć wieku. Stopa bezrobocia z miesiąca na miesiąc spada, a tworzeniu miejsc pracy sprzyja koniunktura gospodarcza. Pracownicy cieszą się coraz silniejszą pozycją, dla pracodawców zaczyna się ból głowy. Ze statystyk GUS wynika, że na koniec I kw. nieobsadzone było prawie 120 tys. etatów – o ponad połowę więcej niż na koniec ubiegłego roku i przeszło 1/3 niż w tym samym czasie 2016 r. Ostatni raz było ich tak dużo podczas boomu gospodarczego tuż przed wybuchem kryzysu.

– To świadczy o rosnących problemach przedsiębiorców ze znalezieniem pracowników, choć skala trudności nie jest równie duża jak w poprzednim okresie silnego ożywienia na rynku pracy – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane