Outsourcing pracowniczy pod większą kontrolą

autor: Paulina Szewioła13.06.2017, 06:43; Aktualizacja: 13.06.2017, 08:32
pracownik praca

Nie wszystkie zapisy nowelizacji zaczną jednak obowiązywać od razu.źródło: ShutterStock

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 1027).

Jedna z najistotniejszych zmian odnosi się do outsourcingu pracowniczego. Do tej pory, w sytuacji kiedy organ ustalił, że płatnikiem od początku powinien być dotychczasowy pracodawca, korygowano konto firmy zewnętrznej, która opłaciła jakąś część składek, i nakazywał pokryć należności wraz z naliczanymi od początku odsetkami drugiemu przedsiębiorcy. Nadpłaty mogły zatem zostać zaliczone na poczet przyszłych należności nieuprawnionego płatnika lub mu zwrócone. Konsekwencje ponosił zatem wyłącznie dotychczasowy pracodawca, a państwo nie interesowało się firmą zewnętrzną. Po wejściu w życie nowych przepisów ma być inaczej. W przypadku uprawomocnienia się decyzji, w wyniku której zostanie potwierdzone, że płatnikiem składek jest inny podmiot niż ten, który je opłacił, ZUS z urzędu dokona przeksięgowania środków z konta firmy niebędącej płatnikiem na rachunek podmiotu wskazanego w decyzji. W ocenie ekspertów takie rozwiązanie powinno wyjaśnić sytuację działających w dobrej wierze przedsiębiorców i ukrócić działalność nieuczciwych firm.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wotciarz(2017-07-06 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze jest sprawdzic, czy akurat my - jako firma, ktora wynajmuje outsourcing - przypadkiem za ta usluge nie przeplaca. W latwy sposob mozna to sprawdzic na Kalkulatordlafirm.pl - podajemy pare danych (nic wielkiego) i wychodzi nam sredni koszt za dana usluge. Mozna w ten sposob negocjowac ceny umow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane