statystyki

Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę

autor: Izabela Nowacka10.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 11.12.2015, 07:29
Prawo do odprawy emerytalnej wynika z przepisów kodeksu pracy

Prawo do odprawy emerytalnej wynika z przepisów kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Nasz wieloletni pracownik przechodzi na emeryturę. Umowa o pracę rozwiąże się z końcem grudnia 2015 r. Oprócz odprawy emerytalnej otrzyma upominek rzeczowy od firmy w ramach podziękowania za współpracę.

Prawdopodobnie będzie to jakiś drobny sprzęt AGD. Czy taki prezent stanowi przychód pracownika i czy należy od jego wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Ile będzie wynosiła odprawa emerytalna, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stawki zasadniczej 3800 zł, dodatku za staż pracy (400 zł) i zmiennej premii regulaminowej w wysokości od 5 do 20 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany? Ostatnie trzy premie zostały wypłacone w kwotach 760 zł, 570 zł i 456 zł.

ODPOWIEDŹ

Według najnowszej interpretacji Ministerstwa Finansów upominki okolicznościowe dla pracowników m.in. odchodzących na emeryturę nie stanowią przychodu po stronie obdarowanego. Dla pracodawcy oznacza to brak obowiązku poboru zaliczki na podatek oraz składek na ZUS od wartości upominku. Odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia wyniesie natomiast 4795,33 zł.

Prezenty jubileuszowe a przychód zatrudnionego

Pracodawcy z różnych okazji wręczają pracownikom prezenty. Sposobnością ku temu może być np. odejście na emeryturę bądź rentę, jubileusz pracy zawodowej czy okrągła rocznica istnienia zakładu pracy. Okoliczności te są pretekstem do specjalnego wynagradzania pracowników, będącego wyrazem uszanowania dla pracy nie tylko danej osoby, ale także całej załogi. Prezenty zwykle mają postać rzeczową. Są to np. eleganckie pióra, długopisy, zegarki czy sprzęt AGD. Gratulacjom i podziękowaniom za pracę towarzyszy zwykle także wręczenie kwiatów. Jak to się ma do przychodu po stronie obdarowanego? Czy prezenty są przysporzeniem, korzyścią o wartości materialnej skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego? Zdaniem izb skarbowych – tak.

Przychodami ze stosunku pracy zdefiniowanymi w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze i za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Jak widać, powyższe wyliczenie nie ogranicza się do wymienionych pozycji (zwrot „w szczególności”). Organy podatkowe uznają więc, że przy tak szerokim pojęciu przychodu, w każdym przypadku, w którym pracownik uzyska realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą. Z powodu braku w przepisach podatkowych definicji nieodpłatnego świadczenia przyjmuje się, że jest nim takie zdarzenie, którego skutkiem (następstwem) jest nieodpłatne przysporzenie majątku jednej osobie kosztem majątku innej osoby czy podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy. Stąd skoro upominek ma konkretną wartość użytkową (cenę zakupu) i jest wręczany indywidualnie danemu pracownikowi, to stanowi on przychód i taki też wniosek płynął z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2015 r. (nr IBPBII/1/415-944/14/MK). Organ rozstrzygał w podobnej sprawie, gdzie pracodawca również nagradzał pracowników okolicznościowymi prezentami, m.in. w przypadku odejścia na emeryturę. Jednak minister finansów dopatrzył się w tej interpretacji nieprawidłowości i zmienił ją z urzędu. W swojej interpretacji indywidualnej z 29 października 2015 r. (nr DD3.8222.2.376.2015.KDJ) minister odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), w którym wskazał on, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Minister przypomniał też, że TK rozstrzygnął kwestię opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców i przywołał uzasadnienie do wyroku: „W ocenie trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać, lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia i wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie o podatku od spadków i darowizn. A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają”.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane