Godziny nadliczbowe dopiero po potwierdzeniu, że nie ma szkodliwych stężeń

autor: Sebastian Kryczka04.05.2017, 11:20; Aktualizacja: 04.05.2017, 11:35
praca pracownik

W pierwszej kolejności, aby się upewnić, w jakim stopniu zastosowane nowe rozwiązania okazały się skuteczne, niezbędne będzie przeprowadzenie pomiarówźródło: ShutterStock

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w firmie badania, które dowiodły przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych. Uniemożliwiało to pracodawcy zlecanie pracy nadliczbowej z powodu jego szczególnych potrzeb. Jednak kolejne badanie wykonane na zlecenie pracodawcy przez uprawniony podmiot wykazało po zmianach w procesie pracy, że przekroczeń już nie ma. Czy wobec tego pracodawca może wydawać polecenia pracy w godzinach nadliczbowych już od dnia przeprowadzenia pomiarów, czy dopiero od momentu zapoznania pracowników z wynikami i umieszczenia ich w karcie badań i pomiarów? Czy zanim zobowiąże pracowników do pracy w nadgodzinach, powinien o wynikach poinformować również Państwową Inspekcję Sanitarną?

Najwyższe dopuszczalne stężenia czynników szkodliwych dla zdrowia (NDS) reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Co do zasady badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia wykonywane są przez akredytowane laboratoria, także m.in. przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Gdy wyniki pomiaru – niezależnie od tego, który z uprawnionych podmiotów je wykonał - wskazują na przekroczenia, pracodawca nie może zlecać pracownikom zatrudnionym w takich warunkach pracy w godzinach nadliczbowych związanej z jego szczególnymi potrzebami. Taka sytuacja jest dopuszczalna wyłącznie w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony zdrowia, życia ludzkiego, środowiska lub usuwania awarii. Wtedy polecenie pracy nadliczbowej może być wydane niezależnie od przekroczenia wartości dopuszczalnych stężeń.

Pracodawca, u którego zdarzają się przypadki wykonywania pracy nadliczbowej z powodu szczególnych potrzeb, jest jak najbardziej zainteresowany zapewnieniem warunków pracy umożliwiających zlecanie nadgodzin. Podjęte przez niego modyfikacje w zakresie stosowanych procesów technologicznych mogą sprawić, że wartości NDS nie będą przekroczone. Nie oznacza to jednak, że może zaraz skierować pracowników do pracy w nadgodzinach.

W pierwszej kolejności, aby się upewnić, w jakim stopniu zastosowane nowe rozwiązania okazały się skuteczne, niezbędne będzie przeprowadzenie pomiarów. Gdy najnowsze pomiary wykażą brak przekroczeń NDS, pracodawca ma prawo, po poinformowaniu pracowników o wynikach, skierować ich do pracy nadliczbowej, gdy wystąpią uzasadnione potrzeby. Dla legalności wydania takiego polecenia nie jest istotne to, czy umieści stosowne zapisy odnoszące się do nowych pomiarów w prowadzonej dokumentacji – karcie badań i pomiarów. Ponadto należy zauważyć, że przepisy regulujące problematykę badań i pomiarów czynników szkodliwych nie zobowiązują pracodawcy do poinformowania PIS o wynikach najnowszych pomiarów, które potwierdzają brak przekroczeń NDS. Tym samym można uznać, że możliwość skierowania pracowników do pracy nadliczbowej jest uzależniona wyłącznie od wyników pomiarów potwierdzających brak przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń i wypełnienia względem zatrudnionych obowiązku informacyjnego.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane