statystyki

Akademicy więcej zarobią na nadgodzinach. Pieniądze szybciej trafią na ich konta

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.12.2016, 07:34; Aktualizacja: 29.12.2016, 10:17
Resort nauki wprowadził też inne zmiany, o które zabiegali związkowcy. Na przykład termin, w jakim wynagrodzenie za nadgodziny musi zostać wypłacone

Resort nauki wprowadził też inne zmiany, o które zabiegali związkowcy. Na przykład termin, w jakim wynagrodzenie za nadgodziny musi zostać wypłaconeźródło: ShutterStock

44 zł – tyle będą mieli zagwarantowane asystenci pracujący w godzinach nadliczbowych na uczelniach. Profesorowie dostaną nie mniej niż 97 zł. Tak wynika z rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 2 grudnia 2016 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej (Dz.U. poz. 2063).

– To realizacja naszych postulatów. Dotychczas w rozporządzeniu była określona jedynie maksymalna stawka za godziny ponadwymiarowe. Powodowało to, że na niektórych uczelniach nauczyciele mogli realizować nadgodziny za symboliczną złotówkę – wskazuje Janusz Szczerba, wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

I choć nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., to wykładowcy na wyższe kwoty będą mogli liczyć dopiero w roku akademickim 2017/2018.

Resort nauki wprowadził też inne zmiany, o które zabiegali związkowcy. Na przykład termin, w jakim wynagrodzenie za nadgodziny musi zostać wypłacone. Będzie ono przyznane po rozliczeniu godzin zajęć dydaktycznych w terminie dwóch miesięcy od zakończenia roku akademickiego.

– Obecny przepis pozostawiał zbyt wielką swobodę w tym zakresie, ponieważ określono jedynie, iż ten składnik wynagrodzenia przyznaje się „raz w roku, po zakończeniu roku akademickiego”. W efekcie pracownicy, którzy już po zakończeniu semestru zimowego mają zrealizowane całe pensum wraz z godzinami ponadwymiarowymi, kredytują pracodawcę, oczekując przez długi czas na zapłatę – tłumaczy Janusz Szczerba.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane