Będzie zakaz handlu w niedziele. Prawdopodobnie od nowego roku [DEBATA DGP]

autor: Łukasz Guza27.04.2017, 06:16; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:34
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Jaki powinien być scenariusz postępowania z projektem ograniczającym handel w niedziele?źródło: ShutterStock

Ani związki zawodowe, ani pracodawcy nie chcą ograniczeń sprzedaży w co drugą niedzielę. Te pierwsze domagają się, by obowiązywały w każdą, a drudzy – w żadną z niedziel. Rząd namawia do kompromisu i sugeruje ograniczenie liczby wyjątków od zakazu, a spółdzielcy – równe traktowanie wszystkich placówek. Pewna wydaje się tylko data wejścia w życie obostrzeń – 1 stycznia 2018 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • o(2017-04-27 09:55) Zgłoś naruszenie 119

    bardzo dobrze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m(2017-04-27 14:32) Zgłoś naruszenie 1223

    Zły pomysł. W Polsce trzeba deregulacji a nie regulacji. Ludzie głosują nogami za poszczególnymi rozwiązaniami. Trzeba tylko chcieć to zobaczyć. Jeśli jest zapotrzebowanie na zakupy w niedzielę, to tworzenie prawa zabraniającego takich zakupów od razu wywoła sprzeciw społeczny.

    Odpowiedz
  • meg(2017-04-28 08:36) Zgłoś naruszenie 511

    Czemu to rząd chce o tym decydować? To nie jest sprawa rządu! Zróbmy referendum! Niech naród decyduje!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emma(2017-04-28 08:38) Zgłoś naruszenie 723

    I ta decyzja pogrąży PiS! W wyborach będzie miał mniejsze szanse.

    Odpowiedz
  • zbyszko(2017-05-01 12:50) Zgłoś naruszenie 22

    Jaśkowski mówi, że nie można lekceważyć głosu pół miliona obywateli, którzy chcą zakazu handlu w niedziele. A oni tych ludzi nie lekceważą, pisząc projekt pełen wad, a nawet niezgodny z konstytucją?

    Odpowiedz
  • slovetkos(2017-05-02 22:27) Zgłoś naruszenie 20

    Pierwsze posiedzenie już było, ciekawe, czy na kolejnym zajmą się tymi bzdurnymi zapisami dyskryminującymi drobnych przedsiębiorców https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

    Odpowiedz
  • mariusz(2017-05-03 17:23) Zgłoś naruszenie 32

    Społem jak pies ogrodnika: dobrowolnie rezygnuje z niedzielnego handlu a innym odmawia prawa wyboru czy chcą handlować

    Odpowiedz
  • marik(2017-05-03 19:19) Zgłoś naruszenie 11

    Prezes Społem nie rozumie, że w ustawie musi być rozróżnienie na duże sklepy zatrudniające pracowników i małe obsługiwane przez samych właścicieli. „Samy” należące do Społem są w tej drugiej kategorii, więc wszyscy zgadzają się, że powinny być zamknięte w niedziele

    Odpowiedz
  • społemczniak(2017-05-03 21:40) Zgłoś naruszenie 01

    Czemu Społem przeszkadzają małe sklepy? One w niedziele mają inny typ klientów, takich, którzy wpadają tylko po jakieś awaryjne zakupy. Do takich sklepów typu Żabka czy Groszek się idzie w niedziele, jak zabraknie cukru do kawy, a nie idzie co centrum do "Samu", więc nie są konkurencją

    Odpowiedz
  • miras(2017-05-03 23:26) Zgłoś naruszenie 61

    Nie rozumiem, na jakiej podstawie ten prezes Społem czuje się pokrzywdzony tym zakazem. Przecież tam jest jasno napisane, że wyłaczenia od zakazu mają dotyczyć małych sklepów i w nich za ladą stanie właściciel, a w samach społemowskich pracuja pracownicy, bo są duże, one i tak by nie mogły być otwarte

    Odpowiedz
  • michał(2017-05-03 23:28) Zgłoś naruszenie 31

    Społemowi widzę wadzi protest franczyzobiorców, którzy zostali niesprawiedliwie pominięci w zapisie o wyłączeniu małych sklepów z zakazu. Ale chyba nikt mu nie kazał popierać tego zakazu. Samy będą zamkniete tak czy siak, bo zatrudniają praciwników

    Odpowiedz
  • jarek(2017-05-03 23:47) Zgłoś naruszenie 31

    Ten prezes Społem robi wrażenie zaskoczonego tym, że mu zamkną sklepy w niedziele. Przecież sam poparł projekt z takimi zapisami. A franczyza sobie może protestować, bo to tez małe sklepy i chca być otwarte tak jak inne, w których pracuje właściciel

    Odpowiedz
  • Zakapior(2017-05-15 00:08) Zgłoś naruszenie 01

    W sklepach franczyzowych pracuje zazywczaj głównie właściciel, tak jak i w innych małych sklepach, które są jednoosobowymi działalnościami. Dajcie im też się otwierać w niedziele, po co to dzielenie przedsiębiorców na lepszych i gorszych

    Odpowiedz
  • bosssu(2017-05-15 00:51) Zgłoś naruszenie 11

    Ale co to za rewelacje niby teraz wychodzą, że projekt solidarnośći jest niezgodny z konstytucją? To już było dawno wiadomo, prof. Chmaj wydał opinię jakoś w zesżłym roku

    Odpowiedz
  • jagar(2017-05-15 23:51) Zgłoś naruszenie 11

    Prezes Społem nie łapie, że w ustawie musi być rozróżnienie na duże sklepy zatrudniające pracowników i małe obsługiwane przez samych właścicieli. W samach pracują pracownicy więc i tak będą zamknięte

    Odpowiedz
  • OBURZONA(2017-05-19 00:57) Zgłoś naruszenie 10

    To może Społem stoi za tym absurdalnym zapisem o zakazie dla franczyzy? Widać, że groszki i żabki są im solą w oku

    Odpowiedz
  • gr(2017-05-19 01:07) Zgłoś naruszenie 11

    Yen cały pan prezes Jaśkowski mógł wcześniej pomyśleć, że zakaz handlu w niedziele zaszkodzi jego sieci, a nie teraz się próbuje ratować zabraniając handlu małym sklepom

    Odpowiedz
  • Xxx(2017-09-26 12:57) Zgłoś naruszenie 115

    Dobrze niech PiS podpisze zakaz handlu w niedzielę będę na nich głosować niedziela to jest dla rodziny a nie spacery z małymi dziećmi po sklepach .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mak(2017-09-27 18:32) Zgłoś naruszenie 114

    Wreszcie! chociaż jedna "dobra zmiana" im wyszła

    Odpowiedz
  • xiazeluka(2017-09-29 10:14) Zgłoś naruszenie 20

    "Nie można lekceważyć podpisów 0,5 mln osób, które chcą ograniczenia handlu w niedziele. " Towarzyszu Jaśkowski, nie można tym bardziej lekceważyć tych kilku milionów osób, które robią w niedziele zakupy, głosując nogami za wolnością handlu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz