statystyki

Pracujący we Francji muszą mieć zaświadczenie A1

autor: Bożena Wiktorowska11.04.2017, 07:26; Aktualizacja: 11.04.2017, 08:27
We Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu.

We Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu.źródło: ShutterStock

Osoby wybierające się do pracy w tym kraju muszą pamiętać o otrzymaniu z ZUS zaświadczenia A1 o podleganiu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Polsce.

Uzyskanie takiego dokumentu jest ważne, bowiem 1 kwietnia zaczął obowiązywać art. L. 114-15-1 ustawy nr 2016-1827 z 23 grudnia 2016 r. o finansowaniu zabezpieczenia społecznego na 2017 r. (NOR: ECFX1623944L). Na tej podstawie we Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu. Co to w praktyce oznacza?

– Wszystkie osoby pragnące wykonywać pracę na terenie Francji jako pracownicy delegowani powinni posiadać zaświadczenie A1 – wyjaśnia Marek Kliś, radca prawny z Kancelarii Transportowej Koben z Bielska-Białej. – Tym samym zamawiający usługę transportową będzie zobligowany do weryfikowania posiadania przedmiotowego dokumentu przez delegowanego pracownika. I to pod rygorem nałożenia na niego grzywny w wysokości miesięcznego limitu składek na ubezpieczenie społeczne, ustalanego dla danego pracownika. W przypadku gdy naruszenie przepisów powtórzy się w ciągu dwóch lat, kara zostanie nałożona w podwójnej wysokości – dodaje.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane