statystyki

Pracujący we Francji muszą mieć zaświadczenie A1

autor: Bożena Wiktorowska11.04.2017, 07:26; Aktualizacja: 11.04.2017, 08:27
We Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu.

We Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu.źródło: ShutterStock

Osoby wybierające się do pracy w tym kraju muszą pamiętać o otrzymaniu z ZUS zaświadczenia A1 o podleganiu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Polsce.

Uzyskanie takiego dokumentu jest ważne, bowiem 1 kwietnia zaczął obowiązywać art. L. 114-15-1 ustawy nr 2016-1827 z 23 grudnia 2016 r. o finansowaniu zabezpieczenia społecznego na 2017 r. (NOR: ECFX1623944L). Na tej podstawie we Francji został wprowadzony obowiązek przechowywania i udostępniania do wglądu na wezwanie służb francuskich przez pracodawcę lub reprezentanta dokumentu potwierdzającego podleganie pracownika ubezpieczeniu społecznemu. Co to w praktyce oznacza?

– Wszystkie osoby pragnące wykonywać pracę na terenie Francji jako pracownicy delegowani powinni posiadać zaświadczenie A1 – wyjaśnia Marek Kliś, radca prawny z Kancelarii Transportowej Koben z Bielska-Białej. – Tym samym zamawiający usługę transportową będzie zobligowany do weryfikowania posiadania przedmiotowego dokumentu przez delegowanego pracownika. I to pod rygorem nałożenia na niego grzywny w wysokości miesięcznego limitu składek na ubezpieczenie społeczne, ustalanego dla danego pracownika. W przypadku gdy naruszenie przepisów powtórzy się w ciągu dwóch lat, kara zostanie nałożona w podwójnej wysokości – dodaje.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane