Umowę członka zarządu wypowiada rada lub pełnomocnik

02.03.2017, 20:00
Znajomość tych zasad ma zdecydowanie większe znaczenie w sytuacji wypowiadania umów, niż ich zawierania.

Znajomość tych zasad ma zdecydowanie większe znaczenie w sytuacji wypowiadania umów, niż ich zawierania.źródło: ShutterStock

Kto powinien wypowiedzieć umowę o pracę prezesowi zarządu spółki kapitałowej? Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej reprezentacji spółki?

W przypadku członków zarządu zatrudnionych na umowach o pracę istnieją odrębne zasady reprezentacji. Z perspektywy spółek kapitałowych określają je art. 210 par. 1 k.s.h. (dla spółek z o.o.) oraz art. 379 par. 1 k.s.h. (dla spółek akcyjnych). Zgodnie z nimi w umowach z członkami zarządów spółka jest reprezentowana przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie w spółce akcyjnej). Te zasady reprezentacji odnoszą się także do zawierania, modyfikowania i rozwiązywania umów o pracę. Rozgraniczenie zasad reprezentacji w relacjach pracowniczych z członkiem zarządu ma zatem istotne znaczenie.

Co ważne, określone w k.s.h. zasady dotyczą jedynie osoby wykonującej funkcję w organie, co oznacza, że nie odnoszą się one do przyszłych lub byłych członków zarządu. Istotny jest zatem okres wykonywania funkcji. Przed powołaniem lub po odwołaniu z organu, reprezentowanie spółki odbywa się na zwykłych zasadach – tj. spółkę reprezentuje zarząd, względnie osoba upoważniona do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę (art. 31 k.p.).


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane