Utrata zatrudnienia to niewątpliwie jedno z najbardziej stresujących wydarzeń jakie mogą w naszym życiu nastąpić. Niestety współczesny rynek pracy sprawia, że wiele osób ten problem dotyczy lub będzie dotyczył. Oto kilka wskazówek, które pozwolą odnaleźć się w tej niełatwej sytuacji.

1. Przegląd finansów

Zacznij od przeglądu swoich wydatków. To bardzo ważna kwestia, gdyż straciłeś przecież źródło przychodów więc pora też zacisnąć pasa tak, aby móc się w pełni skupić na kolejnych działaniach. Pomyśl i zapisz koszty jakie ponosiłeś w ostatnim czasie. Zrezygnuj z tych, które nie są konieczne do przeżycia. Niestety po przeprowadzeniu takiego przeglądu może się okazać, że np. nie obejrzysz już meczy swojej ulubionej drużyny na żywo do czasu aż znajdziesz nowe zajęcie.

2. Daj sobie chwilę na oswojenie się z nową sytuacją

Reklama

Ten punkt niestety często jest pomijany. Nikt z nas nie jest z kamienia i każdy potrzebuje czasu, aby oswoić się z jakimś mocnym przeżyciem, które nas dotknęło. Daj więc sobie kilka dni na to, aby fakt utraty pracy i nowych wyzwań jakie przed Tobą teraz staną do Ciebie dotarł.

3. Przeglądnij swoje dokumenty aplikacyjne

Reklama

Przeglądając oferty pracy dopracuj swoje dokumenty aplikacyjne. Jeśli robisz to na bieżąco do czego w pełni Cię zachęcam mogą one wymagać jedynie drobnych korekt. Jeśli natomiast przepracowałeś w danej firmie sporo czasu i Twoje CV nie jest zbyt aktualne to koniecznością jest to, aby je we właściwy sposób sporządzić. Warto tutaj pomyśleć nad wizytą u dobrego doradcy zawodowego, który może okazać się bardzo pomocny.

4. Szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj

Wiele osób błędnie uważa, że czas szukania pracy to czas wolny. To ogromne przekłamanie i nigdy nie myśl w ten sposób. Szukanie pracy to także praca a niejednokrotnie nawet dużo cięższa i stresująca niż to co robisz, gdy jesteś osobą pracującą. Przeglądaj oferty dostępne w internecie. Nie zapominaj też o swoich znajomych. Niech także wiedzą, że szukasz zatrudnienia i być może będą w stanie Ci pomóc, dzięki swoim kontaktom.

5. Czas niestety działa na Twoją niekorzyść

Ten punkt niestety nie jest zbyt optymistyczny, ale musiał się tutaj pojawić. Pamiętaj o tym, że czas w tej sytuacji nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Im dłużej pozostajesz bez pracy tym mocniej tracisz kontakt z rynkiem, oraz powiększa się okres pozostawania bez zatrudnienia, który będzie widniał w Twoim CV. Jeśli masz tzw. poduszkę finansową, która pozwoli Ci poszukać trochę dłużej to świetnie, jeśli nie to być może warto rozważyć tymczasowo nawet pracę poniżej kwalifikacji zaś dopiero w jej trakcie szukać właściwego zajęcia.

6. Nie na wszystko masz wpływ

Na koniec pamiętaj, iż nie na wszystkie czynniki masz wpływ. Nigdy nie wiesz przecież, czy interesująca Ciebie oferta pracy pojawi się jutro, za tydzień czy też za dwa miesiące. Nie załamuj się więc, gdy nie wszystko będzie szło po Twojej myśli. Najistotniejszą rzeczą jest to, abyś stale kontrolował poziom swojej motywacji i nie dał się wewnętrznie zdemotywować do działań, w przypadku gdyby poszukiwania jednak się przedłużały.

Jakub Zaczkiewicz – doradca zawodowy