statystyki

Układ zbiorowy pracy nie może być obligiem

autor: Sławomir Paruch, Robert Stępień01.02.2018, 10:38; Aktualizacja: 01.02.2018, 10:46
Niezależnie od chęci czy niechęci do zawierania układów zbiorowych po stronie pracodawców związki zawodowe rzadko występują z taką inicjatyw.

Niezależnie od chęci czy niechęci do zawierania układów zbiorowych po stronie pracodawców związki zawodowe rzadko występują z taką inicjatyw.źródło: ShutterStock

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w jednym z ostatnich wywiadów dla DGP [z 22 stycznia, nr 15/2018 – red.] wskazywał, że związek, któremu szefuje, będzie inicjować zmiany dotyczące upowszechnienia układów zbiorowych pracy.

A konkretnie chce dążyć do tego, by zawarcie układu zbiorowego było obowiązkowe w firmach, w których będą działać związki zawodowe spełniające podwyższone wymogi reprezentatywności (ma je wprowadzić procedowana obecnie w parlamencie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych; druk sejmowy nr 1933). Wedle propozycji przewodniczącego Dudy pracodawca nie mógłby odmówić negocjacji i rokowań w tej sprawie. Dzięki takiemu rozwiązaniu państwo wsparłoby praktykę zawierania układów i osiągnęło cel w postaci podwyższenia płac w Polsce.

O Trudno jednak wyobrazić sobie, w jaki sposób miałby być realizowany obowiązek zawarcia układu zbiorowego pracy. Układ taki jest z istoty swojej porozumieniem – wprawdzie szczególnego rodzaju, ale jednak porozumieniem. Jego zawarcie wymaga zgody dwóch stron. Jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody, to do zawarcia układu nie dojdzie. Tak samo brak zgody związku oznacza brak układu. Nie sposób w tej sytuacji narzucić obowiązku zawarcia układu. Byłoby to sprzeczne z jego istotą.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane