statystyki

Pomoc społeczna: Ministerstwo chce podwyżek dla pracowników socjalnych

autor: Michalina Topolewska07.09.2017, 07:46; Aktualizacja: 07.09.2017, 10:59
Ponadto minister Rafalska wskazuje na występowanie niepokojącego zjawiska dotyczącego przysługującego pracownikom socjalnym dodatku do wynagrodzenia za pracę w terenie

Ponadto minister Rafalska wskazuje na występowanie niepokojącego zjawiska dotyczącego przysługującego pracownikom socjalnym dodatku do wynagrodzenia za pracę w terenieźródło: ShutterStock

 570 spośród prawie 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej (OPS) nie ma odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia pracowników socjalnych. Dlatego Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w piśmie skierowanym do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zwróciła się o zwiększenie ich liczby.

Ten apel to efekt przeprowadzonego przez resort w kwietniu br. badania (pisaliśmy o nim na łamach DGP), które pokazuje, że pomimo obowiązujących od wielu lat wymagań wynikających z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.), wciąż znaczny jest odsetek gmin, które ich nie przestrzegają. Przepisy przewidują bowiem, że jeden pracownik socjalny powinien przypadać na 2 tys. mieszkańców gminy lub na maksymalnie 50 rodzin i osób objętych wsparciem. Jak podkreśla minister rodziny, zwiększenie zatrudnienia w tych OPS, które nie spełniają wskaźnika, jest konieczne, aby pomoc społeczna była dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje.

Kolejną kwestią, która została poruszona w piśmie, jest poziom wynagrodzenia pracowników socjalnych. Ich pobory, w zależności od regionu, są zróżnicowane, podczas gdy charakter ich pracy bez względu na miejsce jej wykonywania jest tak samo trudny. W związku z tym minister rodziny apeluje o podnoszenie pensji pracowników socjalnych, bo jedną z form nagradzania pracowników za ich trud pracy na rzecz drugiego człowieka, w celu poprawy jego sytuacji życiowej, jest adekwatne wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Pau(2017-09-12 17:23) Zgłoś naruszenie 831

    Adekwatne wynagrodzenie , chcialabym doczekac sie tego. W koncu moze przestalabym pracowac na drugi etat czy tez zazdrościc podopiecznym świadczeń jakie uzyskują

    Odpowiedz
  • Just(2017-09-11 13:45) Zgłoś naruszenie 442

    Dobry minister - APELUJE. A samorządy mają te apele w głębokim poważaniu. Pracownicy MOPS i innych jednostek samorządowych ( zależy od regionu) latami nie widzieli podwyżek i zarabiają najniższą krajową!!!! W sądach podobnie. Odwołać ministra, który apeluje zamiast wprowadzać rozporządzenie w sprawie zmian wynagradzania tych grup zawodowych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • młoda (2017-09-12 17:41) Zgłoś naruszenie 311

    Jestem pracownikiem z 2 stażem pracy. Płaca zasadnicza to najniższa krajowa plus dodatek 250 zł. Mam 53 aktywne środowiska.... i średnio w roku 15 NK. W tym 10 środowisk podwyższonego ryzyka zakażenia chorobami zakaźnymi. Lubię to co robię.... Ale ciężko jest utrzymać rodzinę za takie pieniądze. Wraz z koleżankami robimy kawał dobrej roboty... Ale brak satysfakcji finansowej... Taka szara rzeczywistość pracownika socjalnego :(

    Odpowiedz
  • kaśka(2017-09-14 13:17) Zgłoś naruszenie 292

    My pracownicy socjalni pomagamy wszystkim w koło a kto nam w końcu pomoże !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Opiekun DPS(2017-09-12 20:52) Zgłoś naruszenie 254

    A kto pomyśli wkońcu o opiekunach w DPS bo nami to sie nikt nie interesuje a najgorszą i najcięższą prace mamy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Asia(2017-09-22 16:47) Zgłoś naruszenie 220

    Papier wszystko przyjmie, najlepiej napisać o podwyżkach a działań brak ......my pracownicy socjalni prosimy Panią Minister o konkretną decyzję np. od stycznia 2018 podwyżka 700 zł brutto , dodatek terenowy 500 zł

    Odpowiedz
  • opiekun dps(2017-09-13 15:34) Zgłoś naruszenie 152

    Popieram wpis opiekuna dps nikt nie mowi o ich wynagrodzeniu a oni wykonuja ciezka mozolna trudną prace czas o tym.pomyslec

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Malina (2018-05-31 06:51) Zgłoś naruszenie 120

    A ja pracuję w MOPS jako opiekunka. Mam 5 podopiecznych. W tym 2 leżących po udarach. Ile się naszarpię to tylko ja wiem. Moje obowiązki to: toaleta, pranie, sprzątanie, zakupy, opłaty, kontakt z lekarzem.... I wiele, wiele innych. Biurowi mają 10 dni dodatkowego urlopu bo ciężko pracują i mają stresującą pracę. A ka się pytam czy opiekunki mają lekko??? To my bezpośrednio jesteśmy narażone na humory podopiecznych i ich rodzin. To my urzeramy się z pijakami i różną patologią. A p. kierownik powie:"takie środowisko". Nie mamy żadnego wsparcia... Jak kiedyś wezwała policję do awanturującego się pijanego syna podopieczne to kierowniczka miała pretensje że robię ludziom problemy. To co, miałam się dać pobić za 2300 brutto za 33 lata pracy??? Płacą n ryczałt 250 km. To jest 208,95 zł brutto. A miesięcznie robię i ponad 600 km. Dopłacam z własnej kieszeni do tego interesu. Kocham to co robię ale ile jeszcze wytrzymam? Mam zniszczony kręgosłup, oberwane ramiona ale to biurowym należy się wszystko a nam, fizycznym NIC.

    Odpowiedz
  • Piotr(2018-09-12 00:09) Zgłoś naruszenie 123

    Podwyżki powinny być dla wszystkich pracowników pomocy społecznej a nie tylko dla pracowników socjalnych pomoc społeczna to też pracownicy świadczeń rodzinnych czy ksiegowi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lena(2017-09-22 16:55) Zgłoś naruszenie 100

    Pani Minister apeluje do samorządów, więc proszę podjąć konkretne działania, a nie prośbę, na którą samorządowcy stwierdzą , że budżet został rozdzielony i dla pracowników socjalnych, w tym roku nie ma pieniążków na podwyżki - bo takie zdanie słyszymy co roku.....

    Odpowiedz
  • Małgorzata(2018-09-21 22:23) Zgłoś naruszenie 90

    Źle się dzieje w pomocy społecznej ludzie odchodzą od zawodu ze względu na zarobki pracownicy zarabiają grosze a pani minister pisze do samorządów które nie mają pieniędzy.coś tu nie tak. Tak sobie pisze co roku i nic z tego ani my podwyżek ani nic z tego jej pisania.

    Odpowiedz
  • Jola (2018-09-11 22:35) Zgłoś naruszenie 92

    Wynagrodzenia pracowników socjalnych to jest kpina, dodatek nie jest waloryzowany od lat - my też mamy rodziny !!! nie mamy za co żyć, czy Pani minister wreszcie to zrozumie i zajmie się grupą zawodową najniżej opłacaną i podle traktowaną ?

    Odpowiedz
  • Olina(2017-09-14 19:29) Zgłoś naruszenie 80

    Zarabiam najniższą krajową, plus dodatek terenowy 250 złotych. Prowadzę tylko procedury Niebieskich Kart, a obecnie aktywnych NK mam 160. Jesteśmy z kolegą we dwójkę na całe miasto...

    Odpowiedz
  • Kinga(2017-09-12 18:08) Zgłoś naruszenie 80

    Witam pracuje jako pracownik socjalny od 10 lat tylko raz miałam podwyżkę którą same wybłagałyśmy u nas w ośrodku brakuje od lat pół etatu na pracownika socjalnego i mimo naszych wniosków nadal nie został zatrudniony mimo kontroli i zlecaniach z NIK

    Odpowiedz
  • specjalista(2018-02-05 20:45) Zgłoś naruszenie 71

    Od lat brak podwyżek . Apel na papierze, a papier cierpliwy. Po co studia, kursy, specjalizacje ? Są przecież jeszcze inne zawody.

    Odpowiedz
  • Dr.pracownik docjalny(2018-09-22 14:50) Zgłoś naruszenie 72

    A ja pracuję jako pracownik socjalny 40 lat odchodząc na emeryturę nie zarabiam z wsxystkimi dodatkami nawet 3 tysięcy,kpina

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz