EKSPERT RADZI
Przepisy bhp zobowiązują pracodawcę do zapewnienia takiego oświetlenia, jakie będzie spełniało wymagania określone w polskich normach, a jednocześnie zapewni komfort pracy wzrokowej pracownikom zatrudnionym na poszczególnych stanowiskach pracy.
Pracodawca ma bowiem obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 par. 2 kodeksu pracy, dalej: k.p.). W ramach powyższego obowiązku powinien on w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki jej wykonywania. Przejawem tej powinności, zgodnie z art. 212 pkt 1 k.p., jest organizowanie stanowisk pracy przez osoby kierujące pracownikami zgodnie z przepisami i zasadami bhp.
Zasady organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe oraz przewidziane dla nich wymagania bhp i ergonomii określa rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W myśl par. 4 tego rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany urządzić stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania w zakresie bhp oraz ergonomii określone w załączniku do rozporządzenia. Ponadto pracodawca powinien również przeprowadzać na tych stanowiskach ocenę warunków pracy w aspekcie obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym m.in. nieodpowiednim oświetleniem.
Oświetlenie na stanowiskach pracy powinno zapewniać pracownikom komfort pracy wzrokowej, a poziom jego natężenia powinien spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Chodzi tutaj o normę PN-EN-12464-1:2012 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1. Miejsca pracy we wnętrzach”, która wskazuje, że w pomieszczeniach pracy biurowej, gdzie pracownicy wykonują pracę przy komputerach, natężenie to powinno wynosić co najmniej 500 luxów.
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy, w tym odpowiedniego oświetlenia. Musi być w stanie wykazać, że faktycznie dopełnił ciążącego na nim obowiązku. W tym celu powinien dysponować stosownym dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań w tym zakresie, tj. protokołem z pomiarów natężenia oświetlenia w pomieszczeniach pracy.
Z przepisów nie wynika natomiast, kto powinien takie pomiary przeprowadzić. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby wykonał je zarządca obiektu i przekazał stosowny protokół najemcy. W tym celu warto zamieścić stosowne zapisy w umowie najmu lokalu, które szczegółowo określą prawa i obowiązki stron.
Podstawa prawna
Art. 207 par. 2 i art. 212 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666).
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).