Zapraszamy do Polski imigrantów. Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej

autor: Grzegorz Osiecki18.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:12
Prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół.

Prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze Wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane im przez rząd.

Jak dowiedział się DGP, prace nad nowymi rozwiązaniami rozpoczął już rządowy zespół. Składa się on z przedstawicieli resortów: rozwoju, rodziny oraz spraw wewnętrznych.

– Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów – mówi Jerzy Kwieciński, wiceszef resortu rozwoju.

Nowa polityka migracyjna nastawiona głównie na Ukraińców ma być skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski. Będzie składać się z kilku elementów.

Stawiamy na młodych. Większość Ukraińców przyjeżdża do Polski w ramach procedury oświadczeń. Maksymalnie mogą zostać przez pół roku. Rząd myśli o wprowadzaniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty. Możliwe, że liczba takich pozwoleń będzie limitowana w skali roku. Dodatkowo takie zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych (w wieku do 35 lat), o pożądanych kwalifikacjach zawodowych.

Mapa potrzeb. Dziś osoby z oświadczeniami oficjalnie mogą pracować u wyznaczonego pracodawcy. To prowadzi do wielu patologii, wystawiania fikcyjnych dokumentów i handlu nimi. Po zmianach imigranci zarobkowi zyskaliby większą swobodę. – Chcemy też zrobić mapę potrzeb rynku pracy pokazującą, gdzie i jakich zawodów brakuje. To będzie informacja ogólnodostępna, by wskazać cudzoziemcom, gdzie szukać zajęcia – zapowiada Jerzy Kwieciński. Dodatkowo ułatwione ma być poświadczanie kwalifikacji zawodowych i nostryfikacja dyplomów uczelni.

Imigracja ze Wschodu a polska demografia

Imigracja ze Wschodu a polska demografia

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ułatwienia dla rodzin. Dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. – Chodzi o to, aby te osoby, które zdecydują się u nas osiedlić, docelowo mogły spokojnie mieszkać w Polsce z rodzinami – wyjaśnia Jerzy Kwieciński. Niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na stały pobyt w Polsce zostaną np. objęte programem 500 plus.

Łatwiejszy pobyt. Rząd będzie zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa. Obecnie nie jest to ani łatwe, ani preferowane przez urzędników. Zmiana w podejściu ma przynieść wymierne skutki: zamiast pracowników na jakiś czas Polska zyska w Ukraińcach i ich rodzinach nowych obywateli.

Zmiany planowane przez rząd mają być wprowadzane w sposób ewolucyjny. Wcześniej ma być przyjęta ustawa o repatriacji Polaków i ich potomków. Od zeszłego roku już działa znowelizowana Karta Polaka. Dzięki niej w ciągu 10 lat do kraju ma przyjechać około 100 tys. osób. Ale to za mało. Te działania nie wypełnią demograficznej dziury. – W ciągu 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 3,7 mln – alarmuje demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Nowa strategia rządu ma zminimalizować skutki tego zjawiska.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

 • POacy rodowici (2017-02-03 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  do czego to podobne , zeby takich ludzi sciagac do Polski , ukraincow , to komus na leb padlo zdrowo , to my Polacy snujemy sie po innych krajach za godziwym kawalkiem chleba , bo naszej kochanej Polsce wyzyc sie nieda za te marne grosze , a tu sie zaprasza kogo - ukraincow , to oni lepsi sa od Polakow ????? dla nich kasa , mieszkania i cala reszta , a Polakowi napluc w twarz , smieja juz sie z nas , jaki glupi rzad mamay , rycza ze smiechu , nie do przyjecia ten idiotyczny pomysl , niech rzad sciagnie Polakow ktorzy wyjechali szukac chleba , da im godziwe zarobki , a nie trzeba bedzie sprowadzac tych

  Odpowiedz
 • awo(2017-01-28 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  obowiązkowo mają określić się jako przeciwnicy banderyzmu i upa wraz z konsekwencjami z tego wynikającymi, za każdą próbę gloryfikowania upaińskich bandytów i demonstrowania tych przekonań natychmiastowy powrót wraz z rodziną do swej samostijnej.

  Odpowiedz
 • bbb(2017-01-28 15:00) Zgłoś naruszenie 00

  Tak moze jeszcze pol Ukrainy sie do nas zaraz zwali.Jak to pomoc dla nich skoro będą tu pracowac za czesto mniejsze pieniadze? Ja jestem przeciwny islamskim imigrantom ekonomicznym ale to nie jest to samo.Slusznie jak ktos nie cbce u nas pracowac niech nie przyjezdza.Ale takich ludzi nie bedziemy przyjmowac.Dobrze ze sa starania zeby sprowadzic Polaków ze Wschodu.

  Odpowiedz
 • Janek(2017-01-28 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  NIE dla banderowskiego ścierwa!

  Odpowiedz
 • Kolanko(2017-01-28 13:13) Zgłoś naruszenie 01

  A jak Polaczki zaczną fikać, to amerykańskie wojska zrobią tu porządek, wszak ich priorytetem jest zaprowadzanie pokoju i demokracji na całym świecie. PiS ustawy 1066 też nie zniósł, choć tak się zapluwał, gdy Komorowski ją podpisał. Niczym się łajzy nie różnicie od lewackiej Unii! Macie tylko gębę pełną frazesów o patriotyzmie i religii.

  Odpowiedz
 • taka prawda 55/59(2017-01-28 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ze Wschodu powinny móc przyjechać do pracy w Polsce tylko osoby polskiego pochodzenia. Innych migrantów nasz naród w ogóle sobie nie życzy. Rząd nie powinien w żadnym wypadku ulegać postulatom obłudnych pracodawców. Wyzyskiwaczy nie pozwalających polskim pracobiorcom na godziwe zarobki. Masowy exodus Ukraińców do naszego kraju prędzej czy później zaowocuje czymś w rodzaju Kosowa. Rząd prawdziwie dbający o interesy Polaków nie może utrzymywać warunków sprzyjających ucieczce Polaków z własnego kraju. Jeśli będzie prowadził taką politykę, wyborcy wkrótce pojmą, że niewiele on różni się od antypolskiej PO.

  Odpowiedz
 • Bardyl(2017-01-28 12:52) Zgłoś naruszenie 00

  Okupanci. To już drugi wróg wewnętrzny. Pierwszy ,który okupuje nasz kraj od 27 lat na razie ukrywa się pod zmienionymi nazwiskami.

  Odpowiedz
 • Bardyl(2017-01-28 12:47) Zgłoś naruszenie 01

  PiS-owska "dobra" zmiana. Wygonić Polaków z kraju a na to miejsce ściągnąć Ukraińców. Typowy tok myślenia syjonistycznego okupanta.

  Odpowiedz
 • max(2017-01-28 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  teraz PiS=uary kasy szukają więc nie mają wyjścia jak sprowadzić to bydło terrorystów i pedofilii do kraju marny nasz los będzie

  Odpowiedz
 • Mirek(2017-01-25 19:15) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, jak widać mamy przy korycie następna partyjkę robiącą wszystko by Polak zarabiał mało gdyż ,,za bramą 1000 ukraińców czeka" :) A tacy się Prawi i Sprawiedliwi reklamowali ,sprzedajna sitwa razem z PO i resztą bandy! Tfu

  Odpowiedz
 • real(2017-01-23 01:49) Zgłoś naruszenie 00

  Pisowscy indolenci i antypolskie szkodniki, (jakby nie dość, było utraty przez RP po wojnie, na rzecz obecnej Ukrainy 4 województw), chcą teraz z Polski stworzyć Ukropol, natomiast terytorium UPAiny ma pozostać nieruszone i pozbawione Polaków, jako Banderland, z Banderschtadtem jako stolicą zachodniej cz. Banderlandu. To nic innego, tylko zdradzenie Polski i Polaków, przez Wolaków i spółkę!

  Odpowiedz
 • przezorny(2017-01-22 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  cry to dotyczy tez szytuw ???? to bylaby dla nas tragedia

  Odpowiedz
 • PIOTR1934(2017-01-22 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  Taki debilizm tylko istnieje w Polsce . Zamiast podnieść płacę zaoferować atrakcyjne miejsca pracy zwolnić ludzi z tych ogromnych opłat w związku z prowadzeniem działalności to oni będą inwestować żeby tu Ukraińców ściągać. Naród który nienawidzi nas jak Rosjan . I jak młodzi ludzie mają stąd nie wyjeżdżać? Jeden opłaca studia wynajmuje pokój a Ukraińcy nowe mieszkania w blokach studia za darmo i dieta w wysokości 350 zł na miesiąc.

  Odpowiedz
 • Wolna Polska (2017-01-19 06:39) Zgłoś naruszenie 00

  Naprawdw rzad PiS dazy do tego zeby byc ostatnia kadencje i tak bedzie jak bedzie zatwierdzal takie bzdurne ustawy Precz z banderowcami

  Odpowiedz
 • Spoko ... (2017-01-18 20:53) Zgłoś naruszenie 20

  Kłapać ... potrafi każdy KŁAPAK. Przecież wszyscy w Polsce wiedzą, ze może tylko ... KŁAPAĆ i to tylko to , co jest ... na kursie i ścieżce ZAKONU PIS na nowogrodzkiej.

  Odpowiedz
 • jerzor(2017-01-18 19:13) Zgłoś naruszenie 20

  A może zamiast sprowadzać imigrantów z Ukrainy , rozwijać inwestycje na wschodzie Polski gdzie jest największe bezrobocie . Zamiast pakować pieniądze w wątpliwej jakości przyjaciół . Przypomnę PiS owi , że wygrał wybory dzięki głosom wyborców z Polski wschodniej . A obiecanki były piękne . Sprawdza się polskie podejście do ludzi " zrobiliście swoje a teraz mamy was głęboko w życi " . Oczywiście do następnych wyborów gdy będziemy wam mogli wciskać kit jak nam na was zależy .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • permanentny(2017-01-18 19:05) Zgłoś naruszenie 20

  I najpierw chcemy już wykształconych, a nie takich bez zawodów.Liczmy jak w matematyce.

  Odpowiedz
 • q(2017-01-18 19:03) Zgłoś naruszenie 271

  Pchają nas w przepaść.

  Odpowiedz
 • Jan(2017-01-18 18:26) Zgłoś naruszenie 260

  Ukraina: Zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rattca(2017-01-18 17:13) Zgłoś naruszenie 43

  Słuszny krok, jak najbardzije. Oczywiście w nowoczesnej Europie sama kwestia finansowa to nie wszystko, imigrantom nalezy także zapewnić odpowiedni status społeczny i polityczny. Mam głęboką nadzieję, że rząd polski, rozważając ewentualne zmiany w Konstytucji RP, uwzględni też zagwarantowanie odpowiedniej liczby miejsc w Sejmie przestawicielom wspólnoty ukraińskiej. Dlaczego tylko Mniejszość Niemiecka ma taką gwarancję konstytucyjną?! Ukraińska mniejszość... no to już nie będzie mniejszość, ale o tem potem... powinna mieć zagwarantowaną stała reprezentację w Sejmie - na razie polskim...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane