statystyki

SN: Wypowiedzenie zmieniające, gdy zakład idzie na sprzedaż

autor: Michał Culepa18.01.2017, 16:00
ózef S. otrzymał wypowiedzenie zmieniające, które spółka uzasadniła lakonicznie zmianami organizacyjnymi w firmie.

ózef S. otrzymał wypowiedzenie zmieniające, które spółka uzasadniła lakonicznie zmianami organizacyjnymi w firmie.źródło: ShutterStock

Pracownik powinien przejść do nowego pracodawcy z nienaruszonym stosunkiem pracy.

Pozew o odszkodowanie z tytułu bezprawnego wypowiedzenia zmieniającego, wytoczył przeciwko spółce T. jej były pracownik Józef S. Firma była właścicielem dwóch śląskich kopalń wapnia, dolomitów i innych kruszyw, używanych w budownictwie – zakładu N. i zakładu I. Józef S. był w spółce zatrudniony na pełen etat, ale pełnił dwie funkcje – kierownika kopalni I. oraz kierownika ruchu zakładu górniczego w obydwu zakładach. To drugie stanowisko jest – w świetle przepisów prawa geologicznego i górniczego – obligatoryjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność górniczą i wydobywczą.

W 2013 r. spółka podjęła decyzję o sprzedaży kopalni I. innej firmie. Przed zawarciem umowy i zbyciem zakładu pracowników poinformowano szczegółowo o planowanej transakcji i jej skutkach. Ostatecznie sprzedaż została sfinalizowana w marcu 2014 r. Jednak wcześniej, bo jeszcze w listopadzie 2013 r., Józef S. otrzymał wypowiedzenie zmieniające, które spółka uzasadniła lakonicznie zmianami organizacyjnymi w firmie. Został pozbawiony dotychczasowego stanowiska kierownika ruchu zakładu górniczego w obu kopalniach. Zachowane jednak zostało dla niego stanowisko kierownika kopalni I. (która zresztą miała być wkrótce sprzedana) oraz dotychczasowe wynagrodzenie.

Józef S. odmówił jednak przyjęcia nowych warunków pracy i w efekcie jego umowa uległa rozwiązaniu. Wkrótce potem pozwał pracodawcę, żądając odszkodowania za – jego zdaniem – niezgodne z prawem wypowiedzenie zmieniające. Sądy orzekały różnie – w I instancji pracownik przegrał, ale sąd II instancji zmienił orzeczenie i zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Ten wyrok z kolei podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając w całości skargę kasacyjną spółki.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane