Klienci często mają wątpliwości, czy ich prawa będą respektowane, tym bardziej jeżeli dokonają zakupu w sklepie on-line zarejestrowanym w innym kraju niż Polska. Brak zaufania nie powinien jednak ograniczać możliwości, jakie daje Internet, szczególnie kiedy e-commerce może umniejszyć nam trudy zakupów w ruchliwych centrach handlowych. Źródło: ECK.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Nie kupujmy zbyt pochopnie – badania wykazały, że ponad 60% Polaków przyznaje się do robienia zakupów pod wpływem impulsu, czyli podczas jednego zalogowania lub zaraz po wejściu na stronę e-sklepu. Przed dokonaniem zakupu „wygooglujmy” przedsiębiorcę. Proste wyszukiwanie w internecie powinno ujawnić każdą negatywną opinię od poprzednich kupujących. Nie ufajmy pozytywnym opiniom, które możemy znaleźć na samej stronie sklepu, które nieuczciwy przedsiębiorca może wystawić sobie sam.
ShutterStock
2
Dobre pozycjonowanie nie oznacza uczciwego e-sklepu. Każdy przedsiębiorca może zapłacić za reklamy w wyszukiwarkach internetowych, niezależnie, czy jego oferta jest rzetelna i sprawdzona, czy nie.
ShutterStock
3
Rozszerzenie „.pl” nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia z polskim lub europejskim przedsiębiorcą. Każdy może zarejestrować domenę z rozszerzeniem „.pl”, także mieszkaniec Dubaju, co nie oznacza, że jego sklep będzie podlegał prawu Unii Europejskiej.
ShutterStock
4
Nie dajmy się zwieść zbyt dobrze brzmiącym propozycjom. Jeżeli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, zwykle prawdziwym nie jest.
ShutterStock
5
Szukajmy certyfikatów - warto sprawdzić, czy e-sklep należy do systemu potwierdzającego stosowanie dobrych praktyk (np. europejski certyfikat Euro-Label) czy też gwarantującego zwrot pieniędzy w razie niewywiązania się z umowy przez sprzedawcę (np. Trusted Shops).
ShutterStock
6
WAŻNE: w UE przysługuje 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny i ponoszenia dodatkowych opłat. Termin liczony jest od dnia dostarczenia produktu (sprzedaż towarów) lub od daty zawarcia umowy (sprzedaż usług). We wskazanym czasie wystarczy wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu, a potem sam produkt.
Jeśli kupiony przez Internet produkt okaże się wadliwy lub niezgodny z umową, objęty jest takim samym – dwuletnim – prawem do reklamacji, jakie obowiązuje wobec produktów kupionych w sklepie stacjonarnym.
ShutterStock
7
Jak zabezpieczyć się, jeśli coś pójdzie nie tak?
- Dokumentuj każdy krok podczas procedury sprzedaży np. poprzez zrzuty ekranu (screenshot);
- Przechowuj kopie pełnej korespondencji z przedsiębiorcą;
-Złóż skargę u przedsiębiorcy w formie pisemnej i zachowaj jej kopie;
- Jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązania w satysfakcjonujący dla Ciebie sposób,
a przedsiębiorca ma zarejestrowaną działalność w innym kraju UE lub Norwegii i Islandii, skontaktuj się z najbliższym Europejskim Centrum Konsumenckim w celu uzyskania bezpłatnej porady i pomocy.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję