statystyki

Krok po kroku: Jak zgłosić niedozwolone postanowienia umowne

autor: _23.04.2016, 07:30
umowa, prawo, prawnik, podpis

Złożenie zawiadomienia nie będzie oznaczało automatycznego wszczęcia postępowania przez prezesa UOKiK przeciwko przedsiębiorcy.źródło: ShutterStock

Osoby, które stwierdzą, że w umowie lub regulaminie stosowanym przez określonego przedsiębiorcę znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, mogą to zgłosić prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zawiadomienie musi być złożone na piśmie.

1. Przygotowanie zawiadomienia

Powinno ono zawierać wskazanie przedsiębiorcy, któremu zarzucane jest stosowanie niedozwolonych postanowień umownych. Nie może też zabraknąć opisu stanu faktycznego będącego podstawą zawiadomienia. Składający zawiadomienie powinien także wskazać postanowienia umowy, które miałyby naruszać prawo i uprawdopodobnić naruszenie. I uwaga! Pismo musi zawierać dane identyfikujące zgłaszającego. Anonimy nie będą w ogóle brane pod uwagę.

2. Wszczęcie postępowania

Złożenie zawiadomienia nie będzie oznaczało automatycznego wszczęcia postępowania przez prezesa UOKiK przeciwko przedsiębiorcy. Nadal będzie mogło stać się ono jedynie impulsem do podjęcia odpowiednich działań. To słuszne rozwiązanie, bo nie zawsze będzie istniała potrzeba „aktywowania” tak dalece sformalizowanego postępowania. Czasami będzie wystarczało np. wysłanie tzw. miękkiego wezwania do przedsiębiorcy, aby zaniechał stosowania klauzuli, bez konieczności wszczynania postępowania.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane