statystyki

Świąteczne zakupy: Jak zwrócić towar kupiony przez internet i w sklepie tradycyjnym

autor: Danuta Pawłowska22.12.2015, 09:22; Aktualizacja: 22.12.2015, 09:31
zakupy, cena,

Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową przez dwa lata od daty zakupu.źródło: ShutterStock

Czy mam prawo zwrócić produkty nabyte podczas wyprzedaży w internecie – pyta pani Zofia. – A czy mam taką możliwość robiąc zakupy w tradycyjnych sklepach – dopytuje czytelniczka.

Zimowe wyprzedaże kuszą już od kilkunastu dni, sieci handlowe zdecydowały się na wcześniejsze akcje promocyjne z powodu ciepłej jesieni i mniejszych obrotów. Co prawda daleko nam jeszcze do widoków z Londynu lub Nowego Jorku, kiedy tłumy stoją pod sklepami na długo przed otwarciem, ale faktycznie na pozbycie się zimowych ubrań zostało już handlowcom niewiele czasu, więc można upolować całkiem atrakcyjne okazje.

Zawsze jednak podczas gorączkowego przeglądania wieszaków warto znać swoje prawa i być czujnym, a przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Kupując w tradycyjnym sklepie, zapominamy, że prawo do zwrotu towaru nie jest tu obowiązkowe i zależy od polityki firmy. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może w ogóle nie przyjmować zwrotów pełnowartościowych towarów, albo w bardzo ograniczonym czasie, lub zamiast oddać nam pieniądze wręczy kartę przedpłaconą, którą zapłacimy w tym sklepie przy okazji kolejnych zakupów. Oczywiście inaczej wygląda to wtedy, gdy kupiliśmy wadliwy produkt, w takiej sytuacji zawsze przysługuje reklamacja.

Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową przez dwa lata od daty zakupu, a jeśli jest gwarancja, to możemy dochodzić swoich praw także z tego tytułu. Reklamację składamy w sklepie, obojętne, czy roszczenie jest z tytułu rękojmi sprzedawcy, czy gwarancji od producenta lub dystrybutora. Ani wysokość obniżki, ani ostateczna cena nie mają wpływu na ograniczenie prawa do reklamacji. Chyba że obniżka wynika z uszkodzenia produktu, a klient jest o tym poinformowany – wtedy ta wada nie podlega już reklamacji.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane