statystyki

Celnik może zabrać płyn kupiony w strefie wolnocłowej

autor: Urszula Lawina24.07.2015, 17:00; Aktualizacja: 24.07.2015, 19:23
Również od 31 stycznia 2014 r. obowiązują przepisy zezwalające na przewożenie w bagażu kabinowym płynów kupionych w strefie wolnocłowej na lotnisku pod warunkiem, że zostały szczelnie zamknięte przez sprzedawcę w przezroczystej, specjalnej torbie oznaczonej czerwoną obwódką wraz z zapłaconym rachunkiem.

Również od 31 stycznia 2014 r. obowiązują przepisy zezwalające na przewożenie w bagażu kabinowym płynów kupionych w strefie wolnocłowej na lotnisku pod warunkiem, że zostały szczelnie zamknięte przez sprzedawcę w przezroczystej, specjalnej torbie oznaczonej czerwoną obwódką wraz z zapłaconym rachunkiem.źródło: ShutterStock

Pan Jarek kupił litr rumu na Karaibach. W Berlinie, gdzie miał międzylądowanie, zabrano mu tę butelkę, gdyż trzymał alkohol w bagażu podręcznym. Nie pomogło tłumaczenie, że nabył go w strefie wolnocłowej na lotnisku na Arubie i został on odpowiednio zapieczętowany w torbie foliowej z rachunkiem w środku. Czy celnik miał prawo wyrzucić alkohol – pyta czytelnik.

Po 11 września 2011 r., czyli po atakach na WTC, zaostrzono kontrole na lotniskach również w UE. To wtedy w życie weszły przepisy zabraniające przewożenia w bagażu podręcznym płynów powyżej 100 ml, a te o mniejszej zawartości jak dezodoranty, perfumy, żele itd. powinny być pakowane do przezroczystej, zamykanej torby nieprzekraczającej 1 litra. Od 31 stycznia 2014 r. przepisy złagodzono, zezwalając na wnoszenie na pokład płynów powyżej 100 ml, ale tylko niezbędnych ze względów zdrowotnych, np. leków lub jedzenia dla dzieci.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane