Zbyszek przed wyjazdem kupił walizkę podręczną na kółkach reklamowaną jako akceptowaną przez linie lotnicze. Niestety przy odprawie okazało się, że jest za duża i w dodatku za ciężka, więc musiał za nią zapłacić jak za dodatkowy bagaż. Jak to możliwe.
W teorii jest tak, że bagaż podręczny powinien zmieścić się na półce nad fotelem lub pod poprzedzającym fotelem w samolocie. W praktyce jednak każda linia w regulaminie określa ściśle rozmiary, jakich nie powinien taki bagaż przekraczać. I ile sztuk bagażu podręcznego można wziąć na pokład (limit bagażu może różnić się w zależności od trasy, klasy podróży i poziomu członkostwa w programach dla często podróżujących, np. Mile & More, Emirates Skywards). Dlatego taki regulamin przed wyjazdem warto dokładnie przeczytać, aby przy odprawie uniknąć przykrych niespodzianek, bo choć różnice na oko wydają się niewielkie, to w przypadku niektórych przewoźników odgrywają zasadniczą rolę. I tak LOT podobnie jak Lufthansa w klasie ekonomicznej zezwala na jeden 8-kg bagaż podręczny do 23 cm x 40 cm x 55 cm.
Do tego w LOT bezpłatnie męska lub damska torebka lub laptop o maksymalnych wymiarach 40 cm x 35 cm x 12 cm, a w Luhthansie składane torby do przewozu ubrań: 57 cm x 54 cm x 15 cm. W biznesie LOT mogą to być dwie sztuki po 9 kg każda, ale w Lufthansie już tylko dwie po 8 kg. W tanich liniach Wizz Air można wnieść na pokład bagaże podręczne do 42 cm x 32 cm x 25 cm bezpłatnie i 56 cm x 45 cm x 25 cm za opłatą. Klienci klasy ekonomicznej linii Emirates mogą zabrać jeden bagaż podręczny (torbę podręczną albo na laptopa) do 7 kg, o wymiarach nieprzekraczających 55 cm x 38 cm x 20 cm. Pasażerowie kl. I i biznesu – dwa bagaże podręczne po 7 kg: jedną walizkę do 45 cm x 35 cm x 20cm i jedną torebkę podręczną do 55 cm x 38 cm x 20 cm lub jedną torbę odzieżową nie grubszą niż 20 cm po złożeniu. Warto też dodać, że zwłaszcza tanie linie bardzo rygorystycznie podchodzą nawet do małej nadwagi podręcznego bagażu i jego rozmiarów – na lotniskach wystawiają stojaki, w których bagaż musi się zmieścić. W przeciwnym wypadku trzeba płacić za nadbagaż.

Podstawa prawna

Regulaminy: LOT, Wizz Air, Lufthansa, Emirates dostępne na ich stronach WWW.