statystyki

Jak kupić bilet w pociągu?

autor: Małgorzata Raczkowska09.07.2015, 10:08; Aktualizacja: 09.07.2015, 10:08
Bilety kupujemy w kasach, przez internet lub w pociągu.

Bilety kupujemy w kasach, przez internet lub w pociągu.źródło: Materiały Prasowe

Może to komuś wydać się dziwne – znajomi żartują sobie ze mnie – ale mogę policzyć na palcach, ile razy w życiu jechałam koleją. Jako dziecko jeździłam z rodzicami samochodem. Jako młodzież – na obozy i wycieczki autokarem. Gdy już jako osoba dorosła mieszkałam jeszcze z rodzicami – pożyczałam od nich samochód. Jednym słowem – pociągi widywałam głównie na przejazdach kolejowych. Teraz zamieszkałam na swoim, samochodu nie mam. Przez całe wakacje pracuję, chcę jednak robić wypady weekendowe, korzystając z usług naszych kolei. Wiem, że każdy rodzaj podróżowania ma własną specyfikę. O czym powinnam pamiętać, zanim ruszę w drogę? Przydałoby mi się takie małe vademecum – pisze pani Karolina.

Rzeczywiście, podróż koleją, którą wiele osób wykorzystuje choćby na codzienne dojazdy do pracy, dla innych może być turystyczną wyprawą. Omówienie wszystkich aspektów tego rodzaju turystyki byłoby materiałem na całkiem solidne vademecum, na co nie mamy miejsca. Skupmy się więc dziś na skomplikowanej kwestii biletów.

Zacznijmy od tego, że bilet kolejowy jest umową miedzy przewoźnikiem a pasażerem. Klient wywiązuje się z umowy płacąc określoną kwotę za przejazd. Przewoźnik natomiast za te pieniądze bierze na siebie obowiązek dowiezienia w określone miejsce w określonym czasie, w przyzwoitych warunkach odpowiadających taryfie dla określonej klasy. Za przejazd bez ważnego biletu powinniśmy zapłacić karę, zwaną opłatą dodatkową.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane