Postępowanie wykazało, że dwa postanowienia stosowane przez Pekao w umowach rachunków wkładów oszczędnościowych były niedozwolone. Bank ograniczał np. wysokość odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji dyspozycji, niezależnie od rzeczywiście poniesionej przez posiadacza rachunku szkody.

Kolejnym niezgodnym z przepisami zapisem było zastrzeżenie, że listy zwykłe wysłane przez bank uważa się za doręczone konsumentowi po upływie pięciu dni roboczych od daty nadania na poczcie bez gwarancji, że adresat otrzymał pismo. Podczas postępowania Pekao przestał stosować sporne postanowienia.

Zapisy te zostały wpisane do rejestru niedozwolonych postanowień umownych. „Od tego momentu stosowanie takiej klauzuli jest zakazane we wszystkich wzorcach umownych, tj. stosowanych także przez innych przedsiębiorców” – czytamy w decyzji prezesa UOKiK.

Pekao musi zapłacić karę, a także ponieść koszty postępowania. Bank ma też obowiązek dostarczyć konsumentom, z którymi zostały zawarte umowy z niedozwolonymi postanowieniami, umowy według zmienionego wzorca uwzględniającego zastrzeżenia prezesa urzędu.

Bank złożył odwołanie od decyzji. 18 września SOKiK oddalił je i potwierdził w całości decyzję prezes UOKiK. Przedsiębiorcy przysługuje możliwość złożenia apelacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.