Coraz więcej fałszywych sklepów internetowych. Jak się nie dać nabić w butelkę

autor: Paweł Sikora26.01.2019, 17:00
Na koniec, co bardzo ważne – nie należy zwlekać niepotrzebnie przykrym obowiązkiem zawiadomienia. Ofiary bardzo często do końca wierzą, że nie zostały oszukane, a umówiony towar niebawem przyjdzie. Co gorsze, niektórzy całkowicie rezygnują ze składania zawiadomień, godząc się z poniesioną stratą.

Na koniec, co bardzo ważne – nie należy zwlekać niepotrzebnie przykrym obowiązkiem zawiadomienia. Ofiary bardzo często do końca wierzą, że nie zostały oszukane, a umówiony towar niebawem przyjdzie. Co gorsze, niektórzy całkowicie rezygnują ze składania zawiadomień, godząc się z poniesioną stratą.źródło: ShutterStock

W 2018 roku CERT Polska działający w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK przeanalizował 97 przypadków użycia techniki, w której atakujący posługiwali się fałszywymi portalami sprzedaży. Oszuści podszywają się pod znanych sprzedawców, bądź to stawiając witrynę sklepu łudząco podobną do istniejącej już firmy, bądź też mamią klientów szczególnie atrakcyjnymi cenami produktów, nigdzie indziej nie oferowanymi. Czerwona lampka powinna zapalić się nam, gdy strona zawiera błędy językowe, sklep ma siedzibę pod nieistniejącym adresem, brak komentarzy o sprzedawcy czy sprzedawanych produktach lub strona żąda „ponadmiarowych” danych do rejestracji. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na bezprawne pozyskanie naszych danych osobowych, dostęp do konta bankowego czy utratę wpłaconej sumy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dobre?(2019-01-26 18:13) Zgłoś naruszenie 130

    A organy powołane do ścigana tego typu wyłudzeń w postanowieniach o umorzeniu dochodzenia piszą -brak znamion czynu zabronionego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane