statystyki

Kurier nie może odmówić przyjęcia zapłaty w drobnych

autor: Szymon Cydzik16.07.2018, 07:29; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:35
kurier, paczka, przesyłka

Wszystkie monety i nominały, w tym te najdrobniejsze, są w Polsce równoprawnymi środkami płatniczymi.źródło: ShutterStock

To, że klient chce uiścić opłatę za paczkę gotówką o niewielkich nominałach, nie może stanowić podstawy do odmowy wydania przesyłki – przekonują prawnicy.

Okazuje się, że kwestia tego, w jaki sposób powinno się płacić za towar, nie jest przedmiotem sporów jedynie między klientami a kasjerami w sklepach stacjonarnych. Do DGP zgłosił się mężczyzna, który chciał za zamówioną przesyłkę zapłacić gotówką. Kwota wynosiła niecałe 100 zł, z czego połowę przygotował w banknotach, a resztę – w dość drobnych monetach. Kurier pracujący na rzecz firmy GLS odmówił jednak wydania paczki, stwierdzając że „on nie będzie tego liczył”. Na formularzu jako powód niedoręczenia zamówienia zaznaczył „brak gotówki”. Klient niezwłocznie zadzwonił na infolinię, gdzie obiecano mu jak najszybsze załatwienie sprawy.

Następnego dnia kurier zadzwonił ponownie, a gdy klient oświadczył, że forma płatności się nie zmieniła, dostarczyciel stwierdził, że nie przywiezie paczki. Mimo to pojawił się wkrótce z paczką, a sytuacja się powtórzyła – odmówił przyjęcia odliczonej kwoty w banknotach i bilonie, stwierdzając, że „takie drobne to sobie można wydać w Biedronce” i zaznaczył brak gotówki.

Klient złożył ponownie reklamację, tym razem mailowo. Otrzymał informację, że paczkę może odebrać osobiście z magazynu, a racje w sporze leżą po obu stronach – przyjmowanie tak dużej ilości drobnych monet utrudnia bowiem pracę zarówno kurierowi (musi stracić dużo czasu na liczenie, przez co spóźni się z innymi paczkami; co więcej, taka ilość bilonu dużo waży), jak i kasjerowi, który później musi tę kwotę przeliczyć przy rozliczaniu dnia.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane