statystyki

Wakacje to nowe obowiązki biur podróży. Sprawdź, o czym trzeba poinformować klientów

autor: Katarzyna Kocik26.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.06.2018, 08:59
Organizator turystyczny i agent turystyczny przed zawarciem umowy powinni poinformować podróżnego o prawie do jej rozwiązania.

Organizator turystyczny i agent turystyczny przed zawarciem umowy powinni poinformować podróżnego o prawie do jej rozwiązania.źródło: ShutterStock

Wchodząca w życie 1 lipca br. ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych przyznaje kupującym wycieczki nowe uprawnienia. Nakłada jednocześnie kolejne obowiązki informacyjne nie tylko na touroperatorów, agentów i inne podmioty oferujące imprezy turystyczne, lecz także na przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług.

niedziela  Lipiec

Dobiega końca ponad półroczny okres vacatio legis ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2361). Ten nowy akt prawny wdraża do naszego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zmieniającą rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE oraz uchylająca dyrektywę Rady 90/314/EWG (Dz.Urz. UE z 2015 r. L 326, s. 1). Stanie się głównym aktem prawnym regulującym zasady działania biur podróży, a także innych podmiotów oferujących, sprzedających i realizujących imprezy turystyczne.

Z kolei ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t.j. Dz.U. poz. 1553 ze zm.), w której do tej pory uregulowane były te kwestie, od 1 lipca br. zmieni nazwę na ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Nowa ustawa wprowadza m.in. wiele obowiązków informacyjnych, jakie przedsiębiorca z branży turystycznej musi wypełnić wobec swoich klientów. Podróżny bowiem jeszcze przed podpisaniem umowy powinien zostać poinformowany o oferowanych mu usługach. Informacja powinna zostać mu przekazana w sposób jasny, zrozumiały i widoczny. Nie może również wprowadzać w błąd, a udostępniana w formie papierowej powinna być wyraźna i czytelna. Ciężar dowodowy spełnienia powyższych przesłanek spoczywa na przedsiębiorcy. Obowiązek informacyjny obejmuje organizatorów turystyki, agentów turystycznych oraz przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Zakres obowiązków informacyjnych różni się jednak w odniesieniu do poszczególnych grup podmiotów.

obowiązki informacyjne w zakresie imprez turystycznych

Wskazane w ustawie obowiązki informacyjne wobec klientów imprez turystycznych dotyczą w praktyce organizatorów turystyki i agentów turystycznych.

Ustawa definiuje imprezę turystyczną jako połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, które musi ponadto spełniać wymogi wskazane w art. 5 ust. 1 ustawy. Najbardziej podstawowy rodzaj imprezy turystycznej to połączenie przez tego samego przedsiębiorcę (przed zawarciem umowy) przewozu pasażerów z zakwaterowaniem w hotelu. Główną cechą imprezy turystycznej jest to, że jeden przedsiębiorca odpowiada za organizację i realizację imprezy turystycznej jako całości, a więc za wykonanie każdej usługi turystycznej (w tym przypadku zarówno za przewóz, jak i za zakwaterowanie).

Organizator turystyki działa we własnym imieniu i na swoją rzecz (ewentualnie wspólnie lub za pośrednictwem innego przedsiębiorcy turystycznego). Agent turystyczny działa na podstawie umowy agencyjnej, sprzedając lub jedynie oferując do sprzedaży imprezy turystyczne utworzone przez organizatora turystyki.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane