statystyki

Rękojmia zostanie wydłużona. Przedsiębiorcy protestują

autor: Patryk Słowik23.11.2017, 17:00
sklep z zabawkami

Konfederacja Lewiatan widzi też ryzyko, że „uprawnienie przyznane konsumentom na podstawie projektowanej zmiany będzie prowadziło do nadużyć po stronie konsumentów"źródło: ShutterStock

 Dziś Sejm rozpocznie prace nad nowelizacją kodeksu cywilnego, która wzmocni uprawnienia konsumenckie. Prosta na pozór korekta przyniesie poważną zmianę w przepisach o rękojmi. Dodany ma zostać art. 5682 k.c. Stanowić będzie, że jeśli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany rzeczy na wolną od wad.

Pisząc prościej: jeśli teraz komuś zepsuje się telefon po półtora roku użytkowania i zostanie wymieniony, na nowy sprzęt przysługiwać będzie już tylko półroczny okres gwarancyjny. Po wejściu w życie nowych przepisów choćby wymiana nastąpiła ostatniego dnia obowiązywania rękojmi, na nowo wydany sprzęt będą przysługiwały kolejne dwa lata.

Posłowie, którzy złożyli projekt, uważają, że powinien on zachęcić przedsiębiorców do sprzedawania konsumentom lepszych jakościowo rzeczy. W przeciwnym razie – gdy usterki będą bardzo częste – problem będzie miał sprzedawca, a nie klient.

Organizacje przedsiębiorców uważają jednak, że poselska inicjatywa jest zła. Po pierwsze, obciąży sprzedawców towarów, a nie producentów. A wpływ na jakość produkcji mają przecież ci drudzy.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • saticky(2017-11-25 01:40) Zgłoś naruszenie 30

  Bardzo dobra zmiana. Może to chociaż w małym stopniu ukróci sprzedawanie jednorazowych bubli.

  Odpowiedz
 • X(2017-11-24 13:48) Zgłoś naruszenie 10

  Na wszystko?

  Odpowiedz
 • karola(2018-01-21 21:02) Zgłoś naruszenie 10

  Na nieruchomość jest 5 lat - KC art. 568!

  Odpowiedz
 • Szanowny autorze(2017-11-25 04:53) Zgłoś naruszenie 00

  Nie myl gwarancji z rękojmią. Są to dwa różne uprawnienia. Gwarancja jest dobrowolna, a rękojmia obligatoryjna. Ot i tyle.

  Odpowiedz
 • X(2017-11-24 11:04) Zgłoś naruszenie 02

  Tak, rękojmia na mikser to zaraz będzie 5 lat, a na mieszkanie rok. Mikser to ja sobie mogę drugi od ręki kupić, a z przeciekającymi izolacjami w hali garażowej to zdecydowanie więcej i kasy i zachodu. Jeżeli chcemy to koniecznie regulować, proponuję wprowadzić dla producenta obowiązek wydłużenia gwarancji do 3,4,5 lat za dodatkową opłatą, którą to ustala producent. Gwarancja na takich samych zasadach jak podstawowa. Producent nie straci, bo dodatkowa gwarancja jest dodatkowo płatna. A konsument zyskuje: jak zależy mu na gwarancji to dopłaca, a dodatkowo można porównać jak producent wierzy w jakość swojego produktu - jeżeli każe dużo dopłacać, to wiadomo, że urządzenie jest słabe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane