statystyki

Po roku bez zapłaty za spóźniony lot

autor: Michał Culepa21.03.2017, 19:00
samolot czas

SN wskazał też, że chociaż przepisy operują pojęciem odszkodowania, to w tym przypadku bardziej przypomina ono karę za niedopełnienie warunków umowy. Bo jest oderwane od wartości poniesionej szkody.źródło: ShutterStock

Taki okres przedawnienia wskazał Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła wierzytelności, jakiej spółka P. dochodziła od PLL LOT. Sprzedał ją pasażer lotu relacji Warszawa – Pekin, mającego miejsce w dniach 16–17 marca 2014 r.

 Pasażer ów dotarł do Chin z czterogodzinnym opóźnieniem, miał więc prawo do odszkodowania w wysokości 600 euro na podstawie art. 7 unijnego rozporządzenia nr 261/2004 z 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Umowę cesji wierzytelności zawarto we wrześniu 2015 r., a miesiąc później spółka P. skierowała pozew przeciwko PLL LOT w trybie upominawczym. Nakaz zapłaty został sporządzony, ale LOT wniósł od niego sprzeciw i sprawa trafiła do sądu.

Sąd I instancji zasądził żądaną kwotę, ale linie lotnicze w apelacji zgłosiły zarzut przedawnienia. Powstał więc problem prawny, które przepisy w tym wypadku mają być zastosowane. Jak bowiem wynikało z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, terminy przedawnienia w sprawach o odszkodowania od linii lotniczych za opóźnienia w lotach wynikają z przepisów danego kraju członkowskiego UE. Tym samym należałoby sięgnąć do regulacji kodeksu cywilnego, ale tu sąd II instancji uznał, że znowu może pojawić się wątpliwość: czy wziąć pod uwagę termin 10-letni ustalany na zasadach ogólnych, czy też może inne terminy: wynikające z umowy przewozu lub z deliktu. Kwestię tę przedstawił w obszernym zagadnieniu prawnym przesłanym do Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane