Zwolnienie z PIT nie powinno zależeć od tego, jak zostanie nazwane świadczenie

autor: Agata Paul09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:29
podatki-PIT-kredyt

Nowelizacja ta rozszerzyła katalog źródeł prawa, z których wynikać mogą zwolnione z PIT odszkodowania i zadośćuczynienia, o akty wewnątrzzakładowego prawa pracy.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe zmieniły stanowisko w zakresie opodatkowania rekompensat dla pracowników w ramach Programów Dobrowolnych Odejść. Liberalne dotąd podejście zmieniło się o 180 stopni.

Chodzi o art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 4 października 2014 r. Zgodnie z nim wolne od podatku są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost m.in. z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 par. 1 kodeksu pracy. Przepis ten, choć wydaje się dość jasny, budzi ostatnio wątpliwości, zwłaszcza w zakresie jego zmiany dokonanej ustawą z 29 sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328 ze zm.).

Nowelizacja ta rozszerzyła katalog źródeł prawa, z których wynikać mogą zwolnione z PIT odszkodowania i zadośćuczynienia, o akty wewnątrzzakładowego prawa pracy.

Zmiana stanowiska

Jeszcze niedawno organy podatkowe przyznawały podatnikom rację i pozwalały zwolnić z podatku m.in. wspomniane rekompensaty w ramach PDO. Nie kwestionowały odszkodowawczego charakteru takich świadczeń. Przykładem była interpretacja z 21 stycznia 2016 r. (nr IPPB4/4511-1487/15-4/MS), w której dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził m.in., że skoro podatnik otrzymał rekompensatę mającą charakter zadośćuczynienia z tytułu rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron w ramach PDO, to spełnione zostały przesłanki do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane