statystyki

PIT: Zakończenie pracy w przedsiębiorstwie nie ma wpływu na obowiązki płatnika

autor: Łukasz Zalewski10.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 10.03.2016, 09:50
podatki akcyza

Chodziło o spółkę, w której pracownicy na początku zatrudnienia składają oświadczenia na formularzu PIT-2.źródło: ShutterStock

Nawet jeżeli pracownik odchodzi z firmy, to ma ona obowiązek zmniejszyć zaliczkę na PIT za ostatni miesiąc zatrudnienia nie tylko o miesięczne koszty pracownicze, ale i 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – potwierdził NSA.

Tym samym zakwestionował stanowisko ministra finansów, który zmienił wcześniejszą, poprawną interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Chodziło o spółkę, w której pracownicy na początku zatrudnienia składają oświadczenia na formularzu PIT-2. Wynika z nich, że spółka ma obowiązek pomniejszać zaliczkę na PIT o koszty uzyskania przychodu i o kwotę zmniejszającą podatek (określoną w pierwszym przedziale skali podatkowej).

Problem dotyczył rozliczania pracowników odchodzących z pracy. Zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami wypłat pensji wynagrodzenie za ostatni miesiąc było przekazywane już po ustaniu stosunku pracy. Spółka nie była więc pewna, czy w takim wypadku ma zmniejszać zaliczkę na PIT za ostatni miesiąc pracy byłego pracownika o miesięczne koszty pracownicze oraz o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Początkowo dyrektor warszawskiej izby potwierdził, że powinna tak robić, ale interpretację tę zmienił minister finansów. Stwierdził, że pracodawca zmniejsza zaliczkę na PIT od wynagrodzenia byłego pracownika tylko o miesięczne koszty pracownicze, natomiast nie może odliczyć 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Minister argumentował, że kwotę wolną można uwzględniać tylko wtedy, gdy stosunek pracy istnieje, a nie gdy już ustał.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane