statystyki

17 proc. PIT już od października. Ile zyskamy na obniżonej stawce?

autor: Agnieszka Pokojska17.07.2019, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2019, 07:46
W sumie na zmianach skorzysta ok. 25 mln Polaków.

W sumie na zmianach skorzysta ok. 25 mln Polaków.źródło: ShutterStock

Przepisy obniżające dzisiejszą 18-proc. stawkę podatku dochodowego i wprowadzające wyższe koszty uzyskania przychodu dla pracowników zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Zadecydował o tym wczoraj rząd.

Rozwiązania te mają wejść w życie od 1 października br. i mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych już od tego dnia. To o dwa miesiące wcześniej niż wynikało z opublikowanego w poniedziałek projektu. Jego szczegóły przedstawiliśmy wczoraj w artykule „MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.” (DGP nr 136/2019).

Nowelizację musi teraz w szybkim tempie uchwalić parlament.

Przypomnijmy, obniżona ma być stawka właściwa dla pierwszego progu podatkowego – z 18 proc. do 17 proc. O ponad połowę zostaną podniesione koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Dzięki temu, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia (netto).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • j.(2019-07-17 16:54) Zgłoś naruszenie 3611

    Czyli zmiana stawki w trakcie roku podatkowego?.... Tego jeszcze nie było! Jak się będziemy rozliczać za 2019 r.? Może będziemy składać 2 zeznania? Zrobi się wielki bałagan, ale... co ich to obchodzi? Oni chcą wygrać wybory i nic poza tym ich nie interesuje, tylko, żeby za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DOO(2019-07-17 13:51) Zgłoś naruszenie 245

    A ZUS 1440 ZŁ

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • korwin(2019-07-17 12:33) Zgłoś naruszenie 206

    PIT powinien wynosić 0%.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Smerfik(2019-07-17 15:15) Zgłoś naruszenie 176

    A co na wybory prezydenckie w 2020? ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • amber i mirabelllka(2019-07-17 22:05) Zgłoś naruszenie 1610

    za po psl bylo go--f-no i tyle a vat mafia wziela

    Odpowiedz
  • kaja(2019-07-17 20:18) Zgłoś naruszenie 111

    Jak się rozliczyć za 2019 rok?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-07-19 05:18) Zgłoś naruszenie 102

    Nic nie dają !!!! Za wszystko zaplacimy,ceny rosną jak szalone,ile placimy juz choćby za wodę,wszyscy bez wzgledu na wiek placimy na ich rozdawnictwo

    Odpowiedz
  • Powinno byc 10 mld zl dodatkowo na refundacje lek(2019-07-17 08:55) Zgłoś naruszenie 930

    Te 10 mld zl z tytulu obnizki progu PIT z 18 do 17% dla wszystkich lepiej byloby przeznaczyc na refundacje lekow. Srednio w UE wydaje sie 1% PKB, w Polsce 0,5% PKB. Ogolem na leki zarowno w UE jak i w Polsce wydaje sie 1,5% PKB, wiec leki w Polsce nie sa takie tanie jak sie mowia politycy, a wiadomo, ze w Polsce leki beda drozec.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bb1313(2019-07-22 19:08) Zgłoś naruszenie 40

    Co mi dają ?wyjeżdżałam na urlop kilka dni temu cebula była po 4.90 zł za kg wracam jest po 5.90 zł , jeszcze rok temu 100 zł miałam na kilka dni ,dzisiaj idąc na stragan po warzywa i owoce trzeba mieć niewiele mniej jak stówę a gdzie reszta ? ekspedientki mówią ,że co dwa trzy dni mają nowe ceny i to takie iż dzwonią ażeby się upewnić czy to co jest na fakturze nie jest pomyłką ,pytam co mają powiedzieć Ci którzy nie łapią się na żadne plusy a jedynie na minusy !

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-07-18 17:30) Zgłoś naruszenie 31

    Pożyjemy zobaczymy ludziom za dużo dają i głupieją.

    Odpowiedz
  • jul(2019-07-23 14:21) Zgłoś naruszenie 11

    Ile dadzą wielkie g... a wezmą od zajechania

    Odpowiedz