statystyki

17 proc. PIT już od października. Ile zyskamy na obniżonej stawce?

autor: Agnieszka Pokojska17.07.2019, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2019, 07:46
W sumie na zmianach skorzysta ok. 25 mln Polaków.

W sumie na zmianach skorzysta ok. 25 mln Polaków.źródło: ShutterStock

Przepisy obniżające dzisiejszą 18-proc. stawkę podatku dochodowego i wprowadzające wyższe koszty uzyskania przychodu dla pracowników zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Zadecydował o tym wczoraj rząd.

Rozwiązania te mają wejść w życie od 1 października br. i mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych już od tego dnia. To o dwa miesiące wcześniej niż wynikało z opublikowanego w poniedziałek projektu. Jego szczegóły przedstawiliśmy wczoraj w artykule „MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.” (DGP nr 136/2019).

Nowelizację musi teraz w szybkim tempie uchwalić parlament.

Przypomnijmy, obniżona ma być stawka właściwa dla pierwszego progu podatkowego – z 18 proc. do 17 proc. O ponad połowę zostaną podniesione koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Dzięki temu, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia (netto).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • j.(2019-07-17 16:54) Zgłoś naruszenie 3511

    Czyli zmiana stawki w trakcie roku podatkowego?.... Tego jeszcze nie było! Jak się będziemy rozliczać za 2019 r.? Może będziemy składać 2 zeznania? Zrobi się wielki bałagan, ale... co ich to obchodzi? Oni chcą wygrać wybory i nic poza tym ich nie interesuje, tylko, żeby za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.

    Odpowiedz
  • DOO(2019-07-17 13:51) Zgłoś naruszenie 245

    A ZUS 1440 ZŁ

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • korwin(2019-07-17 12:33) Zgłoś naruszenie 206

    PIT powinien wynosić 0%.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Smerfik(2019-07-17 15:15) Zgłoś naruszenie 176

    A co na wybory prezydenckie w 2020? ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • amber i mirabelllka(2019-07-17 22:05) Zgłoś naruszenie 1610

    za po psl bylo go--f-no i tyle a vat mafia wziela

    Odpowiedz
  • kaja(2019-07-17 20:18) Zgłoś naruszenie 111

    Jak się rozliczyć za 2019 rok?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-07-19 05:18) Zgłoś naruszenie 102

    Nic nie dają !!!! Za wszystko zaplacimy,ceny rosną jak szalone,ile placimy juz choćby za wodę,wszyscy bez wzgledu na wiek placimy na ich rozdawnictwo

    Odpowiedz
  • Powinno byc 10 mld zl dodatkowo na refundacje lek(2019-07-17 08:55) Zgłoś naruszenie 930

    Te 10 mld zl z tytulu obnizki progu PIT z 18 do 17% dla wszystkich lepiej byloby przeznaczyc na refundacje lekow. Srednio w UE wydaje sie 1% PKB, w Polsce 0,5% PKB. Ogolem na leki zarowno w UE jak i w Polsce wydaje sie 1,5% PKB, wiec leki w Polsce nie sa takie tanie jak sie mowia politycy, a wiadomo, ze w Polsce leki beda drozec.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bb1313(2019-07-22 19:08) Zgłoś naruszenie 40

    Co mi dają ?wyjeżdżałam na urlop kilka dni temu cebula była po 4.90 zł za kg wracam jest po 5.90 zł , jeszcze rok temu 100 zł miałam na kilka dni ,dzisiaj idąc na stragan po warzywa i owoce trzeba mieć niewiele mniej jak stówę a gdzie reszta ? ekspedientki mówią ,że co dwa trzy dni mają nowe ceny i to takie iż dzwonią ażeby się upewnić czy to co jest na fakturze nie jest pomyłką ,pytam co mają powiedzieć Ci którzy nie łapią się na żadne plusy a jedynie na minusy !

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-07-18 17:30) Zgłoś naruszenie 31

    Pożyjemy zobaczymy ludziom za dużo dają i głupieją.

    Odpowiedz
  • jul(2019-07-23 14:21) Zgłoś naruszenie 11

    Ile dadzą wielkie g... a wezmą od zajechania

    Odpowiedz