statystyki

PIT: Zarobki podopiecznych mogą przekreślić ulgę prorodzinną

autor: Patrycja Dudek08.05.2019, 06:34; Aktualizacja: 08.05.2019, 06:52
Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł.

Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł.źródło: ShutterStock

Dochód z zagranicznej pracy dzieci wlicza się do limitu, od którego zależy prawo do preferencji podatkowej rodziców. Nawet gdy w Polsce dziecko nic nie zarabia – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł. W Polsce żadnych dochodów nie miały.

Rodzice uważali, że dochody córek nie pozbawiają ich prawa do ulgi prorodzinnej (art. 27f ust. 1 ustawy o PIT). Wprawdzie z ustawy o PIT wynika, że dochód pełnoletniego dziecka nie może przekroczyć limitu 3089 zł, ale – jak podkreślał ojciec – jest on stosowany wyłącznie do dochodów „podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b”. Natomiast – jak wskazywał – dochody zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu na podstawie tych przepisów, bo są zwolnione z opodatkowania w Polsce.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane