statystyki

PIT: Zarobki podopiecznych mogą przekreślić ulgę prorodzinną

autor: Patrycja Dudek08.05.2019, 06:34; Aktualizacja: 08.05.2019, 06:52
Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł.

Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł.źródło: ShutterStock

Dochód z zagranicznej pracy dzieci wlicza się do limitu, od którego zależy prawo do preferencji podatkowej rodziców. Nawet gdy w Polsce dziecko nic nie zarabia – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczył ojciec dwóch studiujących córek. We wniosku o interpretację podał, że w okresie wakacyjnym wyjechały do Niemiec do pracy sezonowej. Zagraniczny zarobek każdej z nich przekroczył 3500 zł. W Polsce żadnych dochodów nie miały.

Rodzice uważali, że dochody córek nie pozbawiają ich prawa do ulgi prorodzinnej (art. 27f ust. 1 ustawy o PIT). Wprawdzie z ustawy o PIT wynika, że dochód pełnoletniego dziecka nie może przekroczyć limitu 3089 zł, ale – jak podkreślał ojciec – jest on stosowany wyłącznie do dochodów „podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b”. Natomiast – jak wskazywał – dochody zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu na podstawie tych przepisów, bo są zwolnione z opodatkowania w Polsce.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane