statystyki

Próby orkiestry mają jednak prawo do preferencji w PIT

autor: Patrycja Dudek08.05.2019, 06:33; Aktualizacja: 08.05.2019, 06:45
filharmonia, orkiestra, muzyka, koncert

Precedensowy wyrok w podobnym sporze zapadł przed NSA 14 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 673/17).źródło: ShutterStock

Zawodowi muzycy mogą odetchnąć z ulgą. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wczoraj korzystne dla nich stanowisko dotyczące stosowania 50-proc. kosztów podatkowych.

Precedensowy wyrok w podobnym sporze zapadł przed NSA 14 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 673/17). Dotyczył muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (pisaliśmy o tym w artykule „Próby zawodowych muzyków są z 50-proc. kosztami”, DGP nr 54/2019). Wczoraj w sądzie kasacyjnym wygrała Elbląska Orkiestra Kameralna.

Na wykładni sądu kasacyjnego skorzystają nie tylko muzycy, ale także inne grupy zawodowe: aktorzy, recytatorzy, tancerze. Wszyscy, którzy przyczyniają się do powstania artystycznego wykonania utworu (jeśli zajmują się tym zawodowo). Chodzi o możliwość stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu do części wynagrodzenia za próby. Fiskus nie pozwala na ich uwzględnianie. Tak było również w sprawie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. We wniosku o interpretację przekonywała, że próby orkiestry i sekcyjne stanowią artystyczne wykonanie utworu i także do tej części wynagrodzenia powinny być stosowane 50-proc. koszty (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT). Orkiestra tłumaczyła, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm.), do której odwołuje się przepis podatkowy, nie uzależnia artystycznego wykonania od tego, czy utwór jest wykonywany publicznie (podczas koncertu), czy podczas próby.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane