Skarbówka zapyta o PESEL cudzoziemca

autor: Magdalena Majkowska27.11.2018, 07:23; Aktualizacja: 27.11.2018, 07:23
PIT

PITźródło: ShutterStock

Sporządzanie informacji PIT-11 za 2018 r. może nastręczyć trudności pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców, którzy nie posiadają numeru PESEL

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • Rotschildek(2019-01-29 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli krótko i na temat jak zwykle Bur....el w legislacji , i odsyłanie od jednego do drugiego a ty się męcz, ale co ta ważne aby sterta papierów na biurku była ok i robota jakoś leciała i kasa na konto .

    Odpowiedz
  • Magda(2019-01-16 13:42) Zgłoś naruszenie 02

    Dz.U z 2014 poz 1114 oraz z 2016 poz 352 i 1579 na tej podstawie można otrzymać pesel nie mając meldunku

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • firma zPomorza(2019-01-15 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mi w urzędzie na Pomorzu powiedzieli, że nadadzą Pesel cudzoziemcowi tylko po zameldowaniu na pobyt czasowy lub stały. Trzeba przyjść z umową najmu na minimum 31 dni, paszport i wniosek do zameldowania wypełnić.

    Odpowiedz
  • illy(2019-01-14 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do PESEL trzeba pokazać meldunek, ale nie musi to być przecież meldunek w Polsce...!? Niemniej uzależnianie identyfikatorów podatkowych od chcenia lub niechcenia pracownika i lenistwa organów gminy.... hoho. tego jeszcze nie grali.

    Odpowiedz
  • pracodawcaPL(2019-01-11 16:35) Zgłoś naruszenie 90

    Pesel powinien być nadawany przez Urząd który daje prawo pracy w Polsce Ukraińcowi ! A nie żebym ja gonił za gościem którego zatrudniłem a on rzucił pracę i zniknął !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • brawo(2019-01-08 20:01) Zgłoś naruszenie 30

    tylko, że panie w urzędach nadają pesel po zameldowaniu, a meldują po uzyskaniu decyzji zezwalającej na pobyt, którą nierzadko otrzymuje się po - 6-7 miesiącach od złożenia wniosku. Samą kartę pobytu przeważnie dostają cudzoziemcy po ok.7- 8 miesiącach, do tego czasu część cudzoziemców ma dość naszego kraju i czekania za dokumentami i wraca do kraju, oczywiście - nie posiadają jeszcze numeru pesel. Chory kraj, niby wszystko legalnie, a całe procedury się wzajemnie wykluczają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracodawca.(2018-12-13 10:20) Zgłoś naruszenie 131

    Dziś wykonałam telefon do Krajowej Izby Skarbowej. Zostałam poinformowana, że osoby bez meldunku nie są objęte rejestrem pesel. Jeśli osoby te miały nadane wcześniej numery NIP (po przeniesieniu centrum interesów życiowych do Polski) to rozliczaja się wg NIP. Osoby które przyjeżdżają "na chwile" rozliczaja się "ryczałtowo" bez żadnych identyfikatorów. Tak przynajmniej było do tej pory. Proszę Autorkę artykułu o weryfikację, czy na pewno nie są nadawane numery NIP osobom z Ukrainy po złożeniu wniosku z informacja o przeniesieniu centrum interesów życiowych do Polski. Dziś udalismy się z grupa "ukraincow" do urzędu miasta w celu nadania im numeru pesel i zdziwienie urzędników było wielkie. Bez meldunku nie ma szans. Urząd skarbowy (zdziwiony że coś takiego ma obowiązywać) odesłał po informacje do KIS. Ci natomiast stwierdzili to co napisałam we wstepie: że nasi pracownicy nie podlegaja ewidencji pesel i rozliczaja się na podstawie nip. Artykuł wprowadza trochę dezinformacji sugerując że wszyscy Ukraińcy są już objęci nr pesel. Tak nie jest. Najgorsze jest to, ze treść tego artykułu powielana jest w innych serwisach.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • iop(2018-12-02 14:19) Zgłoś naruszenie 49

    ha ha niech teraz karze was pracodawcy skarbówka

    Odpowiedz
  • cirilla(2018-11-30 10:46) Zgłoś naruszenie 101

    A co z cudzoziemcami, którzy przebywali w PL krócej niż 3 miesiące? - tacy nie mają obowiązku meldunkowego wcale.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Magdalena(2018-11-28 12:13) Zgłoś naruszenie 150

    A co z pracownikami , którzy byli zatrudnieni na początku roku a wyjechali już z Polski? Mają wrócić specjalnie by złożyć wniosek o Pesel? To trochę w pewnym sensie działanie prawa wstecz!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz