statystyki

Płatnicy muszą pomyśleć, jak wysłać fiskusowi formularze

autor: Katarzyna Jędrzejewska11.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:29
Zmiana wynika z przyjętej już przez Sejm nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2809). Nowelizacja jest teraz w Senacie.

Zmiana wynika z przyjętej już przez Sejm nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2809). Nowelizacja jest teraz w Senacie.źródło: ShutterStock

Mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do pięciu pracowników będą w przyszłym roku przesyłać fiskusowi PIT-11 i PIT-8C wyłącznie elektronicznie. Kto nie jest osobą fizyczną, będzie musiał się postarać o podpis kwalifikowany.

Zmiana wynika z przyjętej już przez Sejm nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2809). Nowelizacja jest teraz w Senacie.

Zasadniczą nowością, którą zakłada, będzie usługa „Twój e-PIT”, polegająca na wypełnieniu zeznań rocznych niektórych podatników przez Krajową Administracją Skarbowa. I to już za 2018 r. – uchwalił Sejm. Wypełnione zeznania skarbówka będzie musiała udostępnić podatnikom już do 15 lutego. Dlatego – jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach DGP – płatnicy będą mieli o miesiąc mniej na przekazanie do urzędu skarbowego informacji PIT-11 i PIT-8C. Będą przesyłać je do końca stycznia, a nie – jak dotychczas – do końca lutego.

Co więcej, informacje te będzie można przesłać wyłącznie elektronicznie. A to – jak zauważyło samo Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji – będzie miało wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców zatrudniających do pięciu pracowników.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane