statystyki

Wspólny PIT także po terminie. Jest projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2018, 20:00; Aktualizacja: 05.09.2018, 07:31
– To dobra zmiana – ocenia Marcin Borkowski, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Borkowski & Wspólnicy.

– To dobra zmiana – ocenia Marcin Borkowski, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Borkowski & Wspólnicy.źródło: ShutterStock

Podatnik rozliczy się z małżonkiem lub z dzieckiem, nawet gdy spóźni się z zeznaniem podatkowym. Nie będzie przy tym musiał wnioskować o przywrócenie terminu – wynika z projektu zmian w ustawie o PIT.

Z przepisów zniknąć ma zastrzeżenie, że z łącznego opodatkowania dochodów małżonków lub opodatkowania jako samotny rodzic można skorzystać wyłącznie w zeznaniu podatkowym złożonym w ustawowym terminie, tj. do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego (art. 6 ust. 10 ustawy o PIT).

Dziś spóźnienie oznacza utratę prawa do preferencyjnego rozliczenia, nawet jeśli wynikało ono z przyczyn niezależnych od podatnika. Sytuację spóźnialskich podatników miała poprawić nowa ordynacja podatkowa (ma wejść w życie w 2020 r.). Projekt tej ustawy przewiduje możliwość przywracania niektórych terminów prawa materialnego. Pisaliśmy o tym w artykule „Nawet gdy spóźnisz się z PIT, nie stracisz ulgi”, DGP nr 156/2018. Na tej zmianie skorzystaliby jednak tylko ci podatnicy, którzy spóźnili się z zeznaniem nie z własnej winy (np. ulegli wypadkowi, przebywali w szpitalu itd.). Musieliby jednak wnioskować o przywrócenie terminu i odpowiednio to uzasadnić. Projekt nowelizacji ustawy o PIT idzie o krok dalej.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane