statystyki

Odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej: Rodzic to nie przewodnik

30.04.2018, 07:00
Nie można też korzystać z podwójnego odliczania kosztów przewodnika, tj. w jednym przypadku jako osoba niewidoma, a w drugim jako osoba niepełnosprawna.

Nie można też korzystać z podwójnego odliczania kosztów przewodnika, tj. w jednym przypadku jako osoba niewidoma, a w drugim jako osoba niepełnosprawna.źródło: ShutterStock

W ramach ulgi można odliczyć od dochodu wydatki na opłacenie przewodników osób niewidomych z I lub II grupą inwalidztwa oraz z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa. Obowiązuje jednak limit – 2280 zł

Nie można potrącić kosztów przewodnika dla niewidomych nieletnich. Nie można również skorzystać z preferencji na dorosłe dzieci, gdy członkowie ich rodziny rezygnują z pracy i sami się nimi zajmują. Po pierwsze, pieniądze muszą być faktycznie wydatkowe. Po drugie, opieka matki czy ojca stanowi realizację normalnych obowiązków rodzinnych. Nie można więc ich utożsamiać z pełnieniem funkcji przewodnika. Podobnie jest w przypadku małżonków. Gdy przewodnikiem podatnika jest żona (albo mąż), nie można skorzystać z ulgi. Małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia i do wzajemnej pomocy. Ulga nie przysługuje też w przypadku przejazdów taksówkami. Często kierowcy taksówek odprowadzają niepełnosprawnych pod wskazany adres lub załatwiają z nimi drobne sprawy, ale taksówkarz pełni rolę przewodnika bezpłatnie. Klient będący osobą niepełnosprawną płaci mu tylko za przejazd taksówką.

Nie można też korzystać z podwójnego odliczania kosztów przewodnika, tj. w jednym przypadku jako osoba niewidoma, a w drugim jako osoba niepełnosprawna.

Podobnie jak w  przypadku każdego wydatku limitowanego na żądanie urzędników, podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. W tym przypadku będą to dane osoby, która była opłacana w związku z pełnieniem przez nią funkcji przewodnika. 


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • MatTat(2018-04-30 07:20) Zgłoś naruszenie 10

  RODZIC TO ZAWSZE PRZEWODNIK DLA DZIECKA każdego !!!!!. Kto tak nie uważa powinien być sądownie pozbawiony praw rodzicielskich.

  Odpowiedz
 • Ula(2018-04-30 08:00) Zgłoś naruszenie 00

  Przewodnik niewidomego to zawód, rodzic to obowiązek.

  Odpowiedz
 • burak(2018-04-30 09:19) Zgłoś naruszenie 01

  To PO i PSL tak to sprecyzowało, za korzystanie z samochodu też zabrało .PIS to unieważniło brawo panie Morawiecki.....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane