statystyki

Dochód z zagranicy decyduje o uldze prorodzinnej

autor: Łukasz Zalewski19.04.2018, 16:00
Sprawa dotyczyła ojca, którego pełnoletni, ale nadal uczący się syn, wyjechał w wakacje do Niemiec i zarobił tam równowartość ponad 3089 zł.

Sprawa dotyczyła ojca, którego pełnoletni, ale nadal uczący się syn, wyjechał w wakacje do Niemiec i zarobił tam równowartość ponad 3089 zł.źródło: ShutterStock

Jeśli dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł, to rodzic traci prawo do preferencji w PIT. Nie ma znaczenia, czy dochód uzyskało w kraju czy za granicą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła ojca, którego pełnoletni, ale nadal uczący się syn, wyjechał w wakacje do Niemiec i zarobił tam równowartość ponad 3089 zł. W Polsce nie miał żadnego dochodu.

Ojciec był przekonany, że spełnił warunki do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uważał, że nie ma na to wpływu zagraniczny dochód syna, ponieważ art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT (do którego nawiązuje art. 27f ust. 6 mówiący o uldze prorodzinnej) mówi o „dochodach podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b”. Natomiast dochody zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu na podstawie tych przepisów – argumentował ojciec.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane