statystyki

Pracownik sezonowy dostanie PIT-8C od ogrodnika

autor: Magdalena Majkowska16.04.2018, 16:00
Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach ma być przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie pomocnikowi rolnika byłaby zwolniona z PIT.

Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach ma być przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie pomocnikowi rolnika byłaby zwolniona z PIT.źródło: ShutterStock

Dochód z pracy przy zbiorach owoców i warzyw ma być zaliczany do innych źródeł.

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy dotyczącej zatrudniania pracowników w gospodarstwach zajmujących się sadownictwem i ogrodnictwem. Ma to wyeliminować praktykę zatrudniania przez rolników pomocników na podstawie umów o dzieło.

Ustawa ma regulować nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach. Taka umowa byłaby oskładkowana, a wypłacane na jej podstawie świadczenia byłyby zaliczane do innych źródeł przychodów. Osoby zatrudniane przy zbiorach owoców i warzyw musiałyby samodzielnie rozliczać się z podatku dochodowego na podstawie informacji PIT-8C. Mogłyby też w ciągu roku wpłacać zaliczki miesięczne.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dziad(2018-04-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    1.000,00 zł brutto w 3 lata a sędziowie, referendarze i prokuratorzy co roku od 8 lat po kilkaset zł. Dobra zmiana.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane